V útulnom byte so záhradkou v obci neďaleko Bratislavy nás víta celá rodina. Dominika drží v náručí štvormesačnú dcérku Amálku, manžel Janko pripravuje kávu. O chvíľu preberá rodičovské povinnosti, aby sa Dominika v pokoji mohla porozprávať.

Ako prvé sa jej pýtam na jej hereckú kariéru. Nie je zatiaľ taká známa a oslovovaná novinármi, aj keď nejaké články som o nej na internete našla. Väčšina bola v bulvárnych médiách. „Každého čaká niečo iné a mne sa zdá, že mne mediálna kariéra nie je určená,“ odpovie úprimne. Trochu ju hnevá, že už 5 rokov ju škatuľkujú ako jojkársku milenku, pretože vystúpila v seriáli Divoké kone. Otvorene hovorí, že sa s novinármi rada rozpráva, ak sa pýtajú na niečo konkrétne o jej práci. A hneď sa usmeje, keď jej položím otázku k skupine S Hudbou Vesmírnou.

 

 

Hudba z vesmíru

Keď jej dvaja chlapci z VŠMU ponúkli, aby sa pripojila k ich projektu, hneď odpovedala áno. Robili pesničky v hereckom a komickom podaní. Za zrodom S Hudbou Vesmírnou stojí Sorizzo, ktorý skladá hudbu a Marek Koleno. Texty robia všetci členovia skupiny. „Niekedy sa stretneme, sedíme a nič, až potom niekto povie jednu vetu a hneď je z toho motív, okolo ktorého poskladáme celý text,“ popisuje tvorbu Dominika.

Úspech ich klipu k pesničke Je nám teplo, ktorý si na YouTube pozrelo už vyše 9 miliónov, ich prekvapil. „Vybalili sme to v pravý čas, keď bolo teplo a vidno, že správne načasovanie je veľmi dôležité,“ vysvetľuje Dominika a dodáva, že to čo robia, robia pre radosť. Peniaze na to nemajú. „Väčšina klipov vzniká vďaka otvorenosti ľudí, ktorí nám niečo ponúknu, ako napríklad let lietadlom v klipe Je nám teplo, inokedy nás niekto pozve na obed alebo pošle peniaze, aby nás podporil,“ popisuje. Jediné, za čo vyberajú peniaze sú koncerty, s ktorými práve začali v Púchove a v Bratislave. „Keď si nás niekto pustí na internete, mne to čas nezoberie, ale vystúpenie na pódium je o čase, niekedy o cestovaní,“ vysvetľuje.

 

 

 

Nikoho nezosmiešniť

Keď sa pýtam na kľúč k ich úspechu, Dominika nezaváha: „Je to naše slobodné myslenie, taký doslovný humor, ktorým sa nikoho nechceme dotknúť, nikoho nezosmiešňujeme, skôr sa bavíme sami na sebe: že je nám teplo a to sa predsa týka všetkých,“ vysvetľuje s úsmevom. K svojim projektom pozývajú aj hostí, ako napríklad českého herca Jiřího Mádla v spomínanom klipe Je nám teplo alebo speváčku Kristínu Smetanovú.

Hrajú sa aj s rekvizitami, tancujú. Cítiť v tom spontánosť a úprimnosť. „Napríklad klip a pesnička Hoovering Song s vysávačom, vznikla v detstve, keď sa Sorizzo hral so sestrami počas upratovania,“ prezrádza Dominika.

 

 

Radšej ako muž?

Pre Dominiku je však najdôležitejšie divadlo. Pracuje v Astorke, účinkuje aj v iných divadlách. Ako tvrdí, s konkurenčným bojom sa zatiaľ našťastie veľmi nestretla. Má zaujímavú povahu, v živote berie všetko tak, ako to je. Nikdy sa nestrachovala, čo s ňou bude, napriek tomu, že sa musela osamostatniť už v 15-tich, keď z rodných Bánoviec nad Bebravou išla študovať konzervatórium a herectvo do Nitry, potom na VŠMU do Bratislavy.

„Na škole nám hovorili, že iba dvaja z nás budú herci, ale ja som sa nezľakla,“ spomína a vysvetlí, že to nebolo o tom, že by si až tak veľmi verila. „Ale veď načo sa budem zamýšľať, keď tým nič nevyriešim?“ položí si otázku a pokračuje: „A tak to aj funguje - keď človek myslí na dobré veci, tak sa mu potom dejú, a preto žijem v prítomnosti a nezaoberám sa budúcnosťou,“ doplní a vysvetlí, že niekedy by bola radšej ako muži, ktorí neriešia zbytočné veci tak, ako ženy. Hneď aj dodá a pobaví nás vyhlásením: „Samozrejme, sú aj veľmi rozumné ženy. Myslím si, že aj ako žena sa dá prežiť.“

 

 

Kruhy pod očami?

Ale keď sa opýtam, či v šoubiznise to ženy majú ťažšie ako muži, prikývne. „Ja sa až tak nezaoberám tým, či niekto rieši, že mám kruhy pod očami, lebo ja to jednoducho neriešim,“ povie. Po chvíli si spomenie, že niekto rozoberal aj to, či pribrala, či schudla. „Mňa to netrápi. Myslím si, že keď budem žiť tak ako žijem, nikdy nebudem vychrdlina alebo pri sebe,“ vysvetlí.

Jej životný štýl nie je žiadne tajomstvo, je vegetariánka. Je ryby, veľa zeleniny a ovocia. Jej silnou stránkou je disciplína. „Ja s tou disciplínou mám priam problém, lebo rada žijem tak, že mám naplánované, čo o ktorej hodine a keď sa jeden bod v programe zmení, som z toho vykoľajená,“ vysvetlí.

 

 

Filmové ponuky

Niekedy vie všetko zmeniť jeden telefonát. Tak to bolo pred niekoľkými rokmi, keď spolu s priateľom oddychovali v bratislavskom parku. „Práve som Jankovi hovorila, aká som šťastná, aj keď bez peňazí a v tom momente mi zazvonil mobil,“ zaspomína si. Bola to ponuka z televízie na účinkovanie v seriáli Divoké kone. „Stály príjem na istý čas a možnosť od niečoho sa odraziť v povedomí režisérov, divákov a aj finančne,“ hodnotí ponuku.

Za tou prišli aj ďalšie, ako napríklad hlavná úloha v najnovšom česko–slovenskom filme, ktorý práve premietajú v slovenských kinách. Pírko je príbeh dievčiny z detského domova, ktorá vo svojich 18. odchádza za priateľom do Prahy a začína dospelý, no veľmi komplikovaný život. Dominika neskrýva, že je to ťažký film, na ktorý sa treba psychicky pripraviť. Napriek tomu ho odporúča vidieť, pretože hovorí o témach, ktoré sú prítomne v dnešnej dobe. „Keď idem do kina, väčšinou sa chcem zabaviť, nechcem sa tam trápiť, ale niektoré témy musia odznieť, aby boli riešené a aby aj verejnosť k tomu mohla prispieť,“ vysvetľuje.

 

 

V náručí s Amálkou

Keď sa Dominiky pýtam na je ďalšie pracovné sny, úprimne hovorí, že nemá žiadne konkrétne. Jednoducho je veľmi šťastná, že sa jej plní sen robiť to, čo má rada, všetkých ponúkaných úloh sa zatiaľ zhostila s úspechom. Momentálne žije hlavne rodinným životom, ktorý ju napĺňa a zamestnáva. Keď odbieha hrať či vystupovať na pódiu, o dcérku sa starajú manžel, tiež herec, ale herec bábkového divadla alebo babičky.

„Viem, že by človek mal mať sny, je to dôležité, aby si dával ciele. Mňa baví hrať a natáčať, ale moje najdôležitejšie sny sú spojené nie s hereckými úlohami, ale s rodinou,“ zhodnotí na záver. Nedá sa tomu neveriť, keď vidíte jej úprimnosť v očiach, keď v náručí drží malú Amálku a zaľúbeným pohľadom pozerá na manžela.

 

 

 

Prečítajte si aj Rušnú redakciu vymenila za vidiek. Žije svoj sen obklopená kvetmi a včelami