Osemročný Hugo prišiel na kliniku estetickej medicíny Esthetic s mamou. Nepozdávalo sa jej synove znamienko „Digitálna dermatoskopická kamera vyhodnotila, že z preventívnych dôvodov by pre Huga bolo lepšie, keby sme znamienko odstránili. Tak sa aj stalo. V letných mesiacoch tu na klinike máme viac takýchto neplnoletých pacientov, pretože sú prázdniny. Veľa rodičov ich využíva  na to, aby dotiahli všetko, na čo pre školské povinnosti nemajú čas,“ hovorí dermatologička, primárka kliniky estetickej medicíny Alexandra Novotná.

 

 

Dievčatá musia mať vážny dôvod

Ak dieťa ešte nedovŕšilo plnoletosť, na kliniku musí prísť vždy s rodičom, lebo ten za neho podpisuje informovaný súhlas a preberá zodpovednosť. Adolescent si tu však nemôže len tak niečo vymyslieť, že sa mu niečo nepáči a chce to „opraviť.“  Pod nôž môže ísť, iba ak ide o vrodenú vývojovú chybu. Hlavne dievčatá okolo 17 rokov, keď majú ako tak ukončený vývoj a ustálenú hladinu hormónov, skončil sa im aj rast kostí, tak lekári až vtedy môžu uvažovať o väčších korekciách.

„Vyslovene, ak ide o estetické dôvody. Ak príde nejaká slečna, ktorá by chcela zmeniť na sebe niečo, a je to pritom úplne normálne a anatomické žieňa, teda je úplne zdravý človek, tak sa jej a rodičom snažíme vysvetliť, že operácia určite nie je nutná,“ opisuje skúsenosti plastická chirurgička Katarína Simonová.

„Estetické zákroky robíme iba od 18 rokov. Operácie pri nižších vekových kategóriách iba pri rodinných vývojových chybách. Najčastejšie sú to ušnice a vrodené znamienka, ktoré ako dermatologička odporučím z preventívneho hľadiska odstrániť čo najskôr,“ vysvetľuje pravidlá na klinike primárka Alexandra Novotná.

 

 

Čas na doliečenie

Niekto by si myslel, že letné prázdniny plastickej chirurgii neprajú, ale opak je pravdou. Práve prázdniny využívajú pedagógovia a žiaci na návštevu kliniky. Majú totiž dostatočný čas na doliečenie sa po zákrokoch.

„Čakajú na letné prázdniny. Využívajú ich veľa aj učiteľky. Po zákroku tak nie sú na očiach detí. Každému zákroku predchádza konzultácia. Najmä počas letných prázdnin, treba veľmi zdôrazniť,  že musia dodržiavať pooperačnú starostlivosť, prípadne starostlivosť po jednotlivých zákrokoch. Ak sa budú riadiť našimi radami, naozaj všetko dobre dopadne,“ vysvetľuje pravidlá vrchná sestra kliniky Esthetic Kvetoslava Kopecká.

To, že na klinike neoddychujú ani v lete, potvrdzuje aj plastická chirurgička Simonová, ktorej na operačnú sálu prichádzajú hlavne učiteľky a herci. Vraj už dávno neplatí, že sú to len ženy.

„Samozrejme chodia viac ženy ako muži, ale muži nie sú raritou. Pedagógovia a herci si najčastejšie nechajú urobiť tvárovú chirurgiu, hlavne viečka. V septembri už na nich potom nič nie je vidieť. Úpravy tváre, liposukcia, viečka, pokles tváre, vylepšenie kontúry pokožky, celkové omladenie si vyžadujú potrebnú dobu liečby. Musíte si však vyberať metódy, ktoré neovplyvňuje slnenie. Ak to inak nejde a niekto chce obetovať pár týždňov z leta, tak robíme počas prázdnin aj toto,“ vysvetľuje doktorka Simonová.

 

 

Vianočné poukážky

Učiteľky v letných mesiacoch prichádzajú paradoxne na kliniku plastickej chirurgie Esthetic s darčekovými vianočnými poukážkami.  

„Veď aj v takej profesii, ako je pedagogika, sú ženy, ktoré sa chcú páčiť. Nie je to nič prekvapivé. Mnohé to vzhľadom na ich platové ohodnotenie dostávajú ako darčeky k rôznym výročiam, či Vianociam. Nemusí ísť iba o povolanie herec, herečka, moderátor, moderátorka. Učiteľky sa k nám často prídu informovať o možnostiach vylepšenia. Medzi moje najmilšie klientky patrí aj veľmi milá pani kuchárka zo školskej jedálne.  Keď dostanú základné informácie aj ohľadom ceny, vedia sa zariadiť. Väčšinou  to dostávajú ako darček od rodiny,“ vysvetľuje primárka Novotná.

Plastická chirurgička, by o dôvodoch, pre ktoré ich kliniku navštevujú hlavne počas prázdnin učiteľky, vedela písať litánie. Deti sú podľa nej dnes už ďaleko menej tolerantnejšie a vedia učiteľom slovne veľmi ublížiť. Najmä, ak sú v pubertálnom veku.

„Je taká zvláštna doba, že ľuďom už nejde iba o vedomosti, ale musia pre rôzne príčiny aj suverénne vystupovať a aj dobre vyzerať. A hlavne pred žiakmi v puberte. Bohužiaľ, je taká doba a stretávam sa s týmto dôvodom v ambulancii často,“ hovorím o svojich skúsenostiach chirurgička Simonová.

Kým učiteľky si počas leta nechávajú robiť najmä tvárové korekcie, herci a herečky uprednostňujú okrem tvárovej chirurgie aj telovú.  Dôvodom je to, že po liposukcii, či odstránení nadbytku pokožky, ostanú malé jazvičky. Po dvoch mesiacoch si už ale pod kostýmom nikto nič nevšimne.