Kto v živote aspoň raz nezatúžil lietať alebo cestovať v čase? Nová kniha Kristíny Baluchovej, „Kapitán Padák & Straty a nálezy“, ponúkne cieľovej skupine čitateľov (vo veku 7 až 12 rokov) návod, ako na to. Okrem nových informácií o ovládaní Boeingu 737 vo výške niekoľko tisícov stôp nad zemou sa mladí fanúšikovia lietania (aj ich rodičia) dozvedia čo-to o javoch fyziky a aerodynamiky v praxi, o nových kultúrach na druhom konci sveta a naučia sa tiež používať leteckú abecedu.

 

 

„Dobrodružstvo kapitána Padáka môže niektorým pripomenúť poľského hrdinu podobného kalibru z minulého storočia – pána Tragáčika,“ domnieva sa autorka knihy pre deti i dospelých, Kristína Baluchová. Daniel Padák, jeho sestra Eva so smiešnou prezývkou z detstva, dávny kamarát a dobrodruh na plný úväzok: Peter Kufor, no predovšetkým neterka Ivanka (ako inak: pomenovaná po bratislavskom letisku) – to sú hrdinovia príbehu, vďaka ktorým sa budú čitatelia premiestnovať rôznymi zemepisnými dĺžkami, šírkami i letovými hladinami.

V tomto prípade zohrá dôležitú úlohu aj Padákov obľúbený spisovateľ, Jules Verne, ktorý pred viac ako sto rokmi spopularizoval záhadu dátumovej hranice. Práve tá popletie hlavy našim hlavným postavám. Je namieste sa pýtať: Skutočne sa dá cestovať v čase? Ako si treba v takomto prípade nastaviť hodinky? Kde si možno narodeninový deň rozložiť do dvoch dní? Kniha „Kapitán Padák & Straty a nálezy“ prináša všetkým súčasným i budúcim nadšencom lietania a cestovania zábavné čítanie, ktoré dopĺňa malý „aviátorský“ slovník.

 

 

Kniha „Kapitán Padák & Straty a nálezy“ v pevnej väzbe so zábavnými ilustráciami Ondreja Sovu sa na pultoch kníhkupectiev objavila 25. novembra. Súťažiť o ňu možno každú nedeľu až do Vianoc na Facebookovskej stránke knihy: https://www.facebook.com/kapitanPadak/

Kniha, ktorá vysvetľuje záhadu dátumovej hranice, je piatym knižným výtvorom z pera autorky Kristíny Baluchovej. Letectvo a cestovanie sú pre Kristínu, ktorá momentálne žije medzi Bratislavou a Dubajom, večnou inšpiráciou. Jej prvá novela „Lietam v tom tiež“ z roku 2011 nostalgicky mapovala príbeh letušky už neexistujúcich aeroliniek, druhá próza „Let 365“ ponúkla proces sebareflexie a spomienok skúseného pilota v úlohe pasažiera. Nasledovala útla zbierka poézie „Ako kaluže“ a poučná detská kniha „Kamoši z vypáraného svetra“, poukazujúca na to, ako sa cítia veci, zvieratká, ale aj ľudia na okraji záujmu spoločnosti. Výťažok z predaja kníh putoval na financovanie aktivít občianskeho združenia P(l)uto, ktoré sa snaží o sociálnu inklúziou inovatívnou formou. Viac o autorke možno nájsť na stránkach: www.ozpluto.skwww.kristinabaluchova.sk.

 

 

Prečítajte si aj Muzikant z Polemicu píše pre deti