BRATISLAVA. Od začiatku tohto školského roka môžu školské jedálne variť aj podľa nových receptúr. Na taniere detí sa tak okrem klasických družinových jedál, dostali aj recepty s tofu, bulgur či cviklou.

Pri zavádzaní nových receptúr limituje školské jedálne hlavne rozpočet, upozorňuje vedúca školskej jedálne Základnej školy Jelenia v Bratislave Simona Velebová. Na jeden obed má školská jedáleň podľa nej jedno eur a jeden až deväť centov, ak neráta réžiu. „Z toho sa nedá vyskakovať a variť len nové receptúry z drahých potravín ako je napríklad bulgur, jazmínová ryža, králik, teľacie či losos,“ hovorí.

Deti tiež podľa Velebovej nie sú na určité potraviny bežne zvyknuté z domu. Každé nové jedlo si preto treba premyslieť, aby jedáleň neskončila v mínuse a obed v pomyjách.

„Niektoré receptúry sme skúšali a deti sa netvárili nadšene,“ hovorí. S úspechom sa nestretlo napríklad rizoto s tromi druhmi rýb, či tofu. Jedlá však pomaly skúšajú, no nie nárazovo.

 

 

Rozpočet nepustí

„Musíme pozerať hlavne na cenu suroviny, tak sme veľmi obmedzení pestrosťou a výberom,“ hovorí Jana Rusníková zo školskej jedálne Športového gymnázia v Trenčíne. No veľa nových receptúr už vyskúšali. Problematické sú podľa nej hlavne nové jedlá z rýb. „Hlavne jedlá z rýb sa ťažko dajú robiť, keď máme asi 750 obedov a ryby sa krájajú na kocky a suroviny sa spoja,“ vysvetľuje. Takéto jedlo nie je podľa nej lákavé ani na pohľad, preto sa vrátili k rybiemu filé.

Na bezmäsité obedy však využívajú nové receptúry s tofu a sóje. Priznáva, ze variť stredoškolákom je náročné. „Mládež nie je vôbec naučená jesť jedlá zo školských jedální,“ hovorí.

Postupne zaraďuje nové receptúry aj školská jedáleň Základnej školy s materskou školou v Častej.

„Tofu syr do polievky ako aj na špagety deti nechcú,“ hovorí jej vedúca Ľudmila Ružičková. Veľký úspech nemala ani ryba s orechovou kôrkou, ktorá sa podľa nej jedla len tak ako iná ryba – čiže priemerne. Pred cviklovo-ovocným nápojom dali deti prednosť vode, dodáva. Naopak sa im veľmi osvedčila brokolicovo-karfiolová polievka, ktorá deťom naozaj chutí.
„Nepostrehli sme žiadny veľký rozdiel v konzumácii už existujúcich jedál v porovnaní s novými receptúrami,“ hovorí riaditeľka školskej jedálne vo Veľkých Úľanoch Irena Sebőková. Niektorým deťom chutia nové jedlá viac, iným menej, dodáva. Do jedálnička už zaradili zemiakovo-mrkvový krém, rybu s bylinkovou kôrou či bulgur. Vyskúšali aj nápoj z červenej repy s višňami a rakytníkovú limonádu.

 

Tento školský rok otvorili školské jedálne s novinkami na jedálnom lístku. Ministerstvo školstva totiž pridalo 68 nových receptúr. Medzi nimi napríklad zemiakovo-mrkvový krém, ryba s bylinkovou kôrou, tofu v trojobale či bulgur so zeleninou. Na pitie môžu po novom jedálne ponúkať napríklad nápoj z červenej repy s višňami a rakytníkovú limonádu. Nové receptúry platia aj pre jedálne v materských škôlkach. Nové receptúry predstavil minister školstva Juraj Draxler vlani v auguste. Foto – TASR

 

Menej soli

Nové receptúry sa využívajú podľa personálnych a finančných možností jednotlivých školských jedální, tvrdí komunikačný odbor ministerstva školstva, ohlasy sú vraj doposiaľ veľmi pozitívne.

Na kontrolu jedální sa ministerstvo chystá v apríli. Sledovať budú odporúčané výživové dávky, soľ a pitný režim. Podľa komunikačného odboru bude musieť ministerstvo pravdepodobne „prijať opatrenia smerujúce k zníženiu konzumácie jedál s pridanou soľou“.

Ministerstvo školstva hľadá tiež rodinné recepty. Tie môžu deti, rodičia či starí rodičia posielať do konca marca cez okresné úrady odboru školstva. „Ide nám najmä o získanie originálnych rodinných receptúr, ktoré by deti radi jedli v školských jedálňach,“ vysvetľuje komunikačný odbor ministerstva školstva. Výživovú hodnotu, finančnú náročnosť a tiež nároky na prípravu jedál potom posúdi pracovná skupina na ministerstve. Tie recepty, ktoré prejdú sa dostanú do jedální v budúcom školskom roku.

 

Prečítajte si aj Do školských jedální mieria nové recepty