BRATISLAVA. Necelá tretina ľudí varí pre radosť aspoň raz týždenne. Tretina žien a pätina mužov pritom varí pre potešenie takmer každý deň. Celkovo im varenie zaberie v priemere 6,5 hodiny týždenne – pričom ženy varia v priemere ešte o hodinu viac, muži zase o hodinu a pol menej.

Najaktívnejší kuchári žijú v Indii a na Ukrajine – týždenne venujú vareniu viac ako 13 hodín. Viac ako 9 hodín za týždeň venujú príprave jedla v Juhoafrickej republike, osem hodín v Indonézii. Taliani varia každý týždeň v priemere niečo vyše sedem hodín.

Najmenej sa varí v Brazílii – päť hodín týždenne, a Južnej Kórei – menej ako štyri hodiny za týždeň.

 

 

Vedomosti a skúsenosti o varení má podľa svojho hodnotenia tretina žien a štvrtina mužov.

Takmer dve pätiny žien a necelá tretina mužov považuje jedlo a varenie za svoju vášeň. Najviac nadšenia pre kuchyňu majú Taliani. Najmenej vášnivých kuchárov je v Poľsku, Švédsku, Belgicku a Rusku – s nadšením tu varí len jeden človek z piatich.

Ukázal to prieskum spoločnosti GfK z minulého leta, do ktorého bolo zapojených viac ako 2 tisíc ľudí z 22 krajín. Do prieskumu boli zaradené nasledujúce krajiny: Argentína, Austrália, Belgicko, Brazília, Čína, Francúzsko, India, Indonézia, Taliansko, Juhoafrická republika, Južná Kórea, Kanada, Mexiko, Nemecko, Poľsko, Rusko, Španielsko, Švédsko, Turecko, Ukrajina, USA a Veľká Británia.

 

 

Slovensko nebolo v prieskume zahrnuté. Tak sme sa na varenie opýtali našich čitateliek a čitateľov.

Takto varia slovenské kuchárky a kuchári:

 

Štefan, Bratislava

„Varím asi trikrát týždenne, maximálne hodinu. Zväčša varím pre dvoch. Snažím sa variť tak, aby to bolo rýchle a zdravé. Inšpirujem sa indickou a ázijskou kuchyňou, no mám rá d aj tradičné európske recepty – teda zapekaná cukina, indický dal, sushi, ale aj tradičný paprikáš či guláš. Baví ma to v podstate vždy, no obzvlášť, ak skúšam niečo nové- Receptami sa často len inšpirujem a veľa improvizujem. Často pri varení experimentujem. Snažím sa intuitívne vytvárať vlastný recept, čiže aj keď j to ten istý recept, jedlo vždy chutí inak. Recept zvyčajne hľadám tak 10 až 20 minút – vyberiem si ten,č o sa mi najviac pozdáva. Inokedy varí priateľka, jesť von chodíme skôr sviatočne na sushi. Občas si objednáme pizzu.“

 

 

Tatiana, Bratislava

„Nie som hlavný kuchár v našej domácnosti. Varenie je doména môjho muža. Varím minimálne, zvyčajne jednoduché jedlá pre seba na obed. Alebo doma pripravené polotovary finalizujem do rýchleho obeda. Varenie nie je moja vášeň, robím to fakt iba keď naozaj musím.“

 

Soňa, Nitra

„Varím pre piatich ľudí. Každodenne. Môj kuchársky systém sa rokmi ustálil a dnes je to tak, že varievam rýchly stručný obed pre seba a malé dieťa, s ktorým som na rodičovskej dovolenke. Najčastejšie dusená zeleninka, mäso a príloha – často z večere predošlého dňa. Alebo si vystačíme s hustejšou polievkou. Druhé chody sa u nás na obed nepodávajú, vo všedný deň určite nie. Podvečer robievam večeru pre celú rodinu. Deti sa nachádzajú v rozožratej fáze, takže to býva aj mäsko, aj guláš, aj cestoviny s omáčkou, ich milované lasagne a keď sa nám nechce, alebo je priveľa úloh, stačí aj obložený chlieb, praženica alebo ovsená kaša. Omnoho viac ako varenie ma uspokojuje pečenie, ak si na to nájdem čas, tak pokojne aj dvakrát do týždňa urobím bublaninu či bábovku. Takto vyriešim aj raňajky či desiatu pre deti do školy. Čítaniu o jedle venujem veľa času, lebo ma to veľmi baví čítať časopisy, knižky a kulinárske blogy, no málokedy sa to odrazí v praxi. Deti a muž sú dosť konzervatívni a ja potrebujem ísť na istotu.“

 

 

Katarína, Bratislava

„Varím pravidelne, tak každý druhý deň, hlavne kvôli deťom. Polievky varím každý druhý deň. Striedam jedlá z mäsom a bez. V poslednej dobe varím pre zábavu len cez víkend a mám na varenie viac času. Tiež v poslednej dobe radšej pečiem ako varím. Koláče však často rozdávam, aby om nevyzerala ako buchta. Najčastejšie varím zeleninovo-brokolicovú, cuketovú alebo hokaido polievku, obľúbená je aj hŕstková. Každú sobotu máme bryndzové halušky – hlavne kvôli staršiemu synovi. Raz za týždeň ryby. Často dusené kuracie alebo hovädzie mäso. Ako prílohu zemiakovo-mrkvové pyré, ryža, kuskus. Rada varím zapekané jedlá ako cuketa, brokolica so syrom, cestoviny, nákypy. Deti zbožňujú palacinky zo špaldovej hladkej múky s bio tvarohom. Celkom idú aj rezance s makom. Obľúbená je u nás aj domáca kyslá kapusta, ktorú manžel natlačil do suda. Inšpirujem sa receptami z internetu. Kedysi bolo varenie mojou vášňou, teraz už až tak nie. No som rada, keď deťom chutí a ostane prázdny tanier. Radšej pečiem hlavne pre návštevy. Vymýšľam aj nové veci – naposledy som mala úspech s cviklovou polievkou.“

 

Stará Mama Esero alebo Danka Valková, Bratislava

„Ako opatrovateľka nevarím pravidelne, ale aj tak varím skoro každý deň. Počet ľudí je rozdielny – najčastejšie varím na objednávku pre mamičky z DC Tutanka, ktoré nemajú čas alebo variť nevedia. Skúšajú a učia sa, no občas im príde vhod klasická domáca strava ako sviečková s knedľou či zajac na smotane. Osobne preferujem zeleninové jedla a ľahkú stredomorskú a provensálsku kuchyňu – hlavne v lete, keď je dostatok surovín z vlastnej záhrady. Ryby sú v jedálničku aspoň raz do týždňa. Variť a hlavne piecť ma naučila moja stará mama s heslom, ze v každom koláči musí byť kúsok lásky. Preto pečiem koláče vždy pre konkrétnych ľudí – teda pre mamy z DC, ktoré mám rada ako svoju rodinu. Úplne nová vášeň je pre mňa pečenie chleba. Mám vlastný kvások a minimálne raz za týždeň vonia v mojej kuchyni čerstvý chlieb, jeden až dvakrát pečivo alebo francúzske bagety. Na tých si vybrúsili zúbky skoro všetci najmenší pinďúrici, čo ku mne chodia. Recepty vyhľadávam skôr na vychytávky ako bezlepkové torty, mrkvová torta s orechmi či cviková s kokosom. Na svojom webe mám aj niektoré zo svojich receptov. Varím s láskou a dúfam, že je to cítiť.“

 

 

Zuzana, Bratislava

„V týždni varím podľa toho ako sú deti doma – ak chodia do škôlky, tak varím iba cez víkendy. No ak sú choré alebo s prázdniny, tak každý alebo každý druhý deň. Cez víkend venujem vareniu asi tri hodiny. Varím pre štyroch ľudí. Najčastejšie sa snažím variť rýchle jedlá. No v prvom rade také, kde mám istotu, že ich zjedia a nebudem musieť riešiť náhradný plán, takže varím ich obľúbené veci. Vyhráva hovädzí vývar a rajčinová polievka, rezne, zapekané mäso, fašírky. V tomto období robím často kačicu alebo cestoviny. A tiež sladké jedlá ako palacinky a wafle, tie skôr na večeru. Pre zábavu skôr pečiem ako varím. Pečeniu sa venujem len keď mám chuť a čas. Recepty si sama prispôsobujem – experimentujem. Na nete hľadám, čo ma upúta. Aj keď u svojej konzervatívnej rodiny sa nie vždy stretnem s pozitívnym ohlasom – oni by totiž najradšej jedli stále len bublaninu.“

 

Eva, Bratislava

„Tak ja teraz toho moc nenavarím. Syn sa naje v škôlke, ja v práci. Ale inak varím rada a hlavne rýchlo. Najradšej mám polievky. Recepty nepoužívam a varím podľa vlastných nápadov.“

 

Jozef, Bratislava

„Varím veľmi málo. Väčšinou varí manželka. Ale ak sa do kuchyne dostanem sú to zvyčajne palacinky alebo guláš. No najradšej pripravujem mäso – pečiem, grilujem, opekám.“

 

 

 

Prečítajte si aj Slimáková: Jesť zdravo je jednoduché