SYDNEY. Austrálski vedci objavili pozostatky múmie v 2500-ročnom sarkofágu, ktorý mal byť podľa múzejných záznamov prázdny. Informovala o tom v utorok spravodajská televízia BBC. Sarkofág ležal 150 rokov nedotknutý v univerzitnom múzeu v austrálskom meste Sydney. Keď ho bádatelia vlani otvorili, prekvapilo ich, že v ňom našli ľudské nohy a kosti. Vedci ďalej spresnili, že telesné pozostatky už predtým poškodili pravdepodobne vykrádači hrobiek.

 

Žena menom Merneitites

Archeológ Jamie Fraser z Nicholsonovho múzea na Sydneyskej univerzite sa domnieva, že hieroglyfy na sarkofágu pochádzajú približne zo 6. storočia pred n.l. a naznačujú, že by mohol patriť žene menom Merneitites, ktorá bola pravdepodobne kňažkou.

Fraser označil pocity z tohto zaujímavého objavu ako "nepopísateľné" a uviedol, že egyptskú hrobku sa mu ešte nikdy odkryť nepodarilo, ale "toto sa k tomu priblížilo". Tento egyptský sarkofág spolu s ďalšími tromi získal v období okolo roku 1860 zakladateľ sydneyského múzea. V záznamoch ho neskôr označili za prázdny.

 

Múmiu roztrhali na kusy

Fraser povedal, že sarkofágu, ktorý na prvý pohľad vyzeral "ošumelo a neurčito", sa nedostalo veľa pozornosti. Egyptológovia sa totiž venovali skôr takým, ktoré vyzerali pôsobivejšie a boli v nich zachované celé múmie. Odborníci sa teraz budú snažiť múmiu, ktorú vykrádači hrobiek doslova "roztrhali na kusy", identifikovať. Z jej tela sa zachovalo len približne desať percent.