Akcia poslankyne Simony Petrík - Vezmite dieťa do práce, je dôležitá bez ohľadu na to, či deti máte, či ich dnes do práce vezmete alebo nie. Je dôležitá preto, aby sme začali diskutovať o tom, že predstava ženy, ktorá je tri roky doma na materskej a rodičovskej dovolenke je rovnako zastaraná ako samotný jej názov – dovolenka. Predstava najkrajšieho obdobia v živote ženy, ktoré trvá tri roky, pochádza z čias socializmu, keď bola zamestnanosť taká vysoká, že štát potreboval matky poslať domov. A my to nastavenie starostlivo pestujeme aj dnes, hoci je rok 2017.

Mali by sme o tejto téme diskutovať, nie preto, aby sme na konci debaty rozhodli, že rodičovskú treba skrátiť alebo zrušiť. Hovoriť by sme o nej mali nie s tým, aby sme na konci rozhodli, ktorá žena je lepšia matka, či tá, čo je doma alebo tá, čo šla do práce skôr. Mali by sme o materstve debatovať, aby sme došli k záveru, že o takej dôležitej veci ako je rodičovstvo má rozhodovať mama a otec dieťaťa a nie okolie so všetkými svojimi predsudkami. Rodičia si majú povedať, či žena ostane doma pol roka alebo celé tri roky, či sa bude venovať výhradne dieťaťu alebo sa chce vrátiť do práce a zladiť rodinu s profesiou, či si s otcom starostlivosť rozdelia a v akom pomere.

Štát má vytvoriť také podmienky, aby sa žena nemusela rozhodovať pod tlakom. Aby mohla ostať doma a jej „dovolenka“ neznamenala, že je sociálny prípad s príjmom nižším ako minimálna mzda. Aby sa tiež mohla vrátiť do práce a zamestnávateľ jej nastavil podmienky, ktoré neznamenajú, že bude robiť menej, ale iba v inom čase, než je klasický osemhodinový. Nemá sa tváriť, že jej robí službu, keď akceptuje, že popri práci vychováva dieťa.

Predstava matky zo socializmu je prekonaná v mnohých smeroch. Vek, kedy majú ženy prvé dieťa sa posúva a rodiť chodia mnohé pred tridsiatkou. Majú oveľa presnejšiu predstavu o tom, ako si svoj život predstavujú a majú právo tomu prispôsobiť rozhodnutie o materstve. Majú právo povedať si, kedy sa vrátia do práce, v ktorej si vybudovali istú pozíciu, majú právo sa vrátiť na rovnaké miesto, aké zastávali ako bezdetné. Majú právo zarábať rovnako ako muži, aj keď majú doma malé deti, ktoré zvyknúť byť choré.

Mali by sme na túto tému začať diskutovať čím skôr, lebo materská a rodičovská dovolenka je čas, keď ženy strácame najviac. Tak veľmi im prisudzujeme tradičnú úlohu matky, že strácame ich skúsenosti v odboroch, ktorým sa venujú.

A nenahovárajme si, že debatu o mamách nepotrebujeme. Diskusia okolo Simony Petrík a jej niekoľkomesačnej dcéry pred rokovacou sálou pred rokom jasne ukázali, v akom silnom patriarcháte žijeme a vychovávame naše deti. 

.

Prečítajte si aj Pristará Macronová, primladá Trumpová