Vianočná kapustnica s údeným mäsom a klobásou patrí neodmysliteľne do našej histórie. Vyskúšajte tentoraz overený recept od žien v meste.

Vianočná kapustnica s údeným mäsom a klobásou

Vianočné sviatky sa v strednej Európe nezaobídu bez tradičnej kapustnice. Tento recept na vianočnú kapustnicu s údeným mäsom a klobásou je nielen srdcom vianočného stola, ale jeho jedinečnosť spočíva v bohatej kombinácii chutí a ingrediencií, ktoré zdokonaľujú toto kulinárske dielo.

 • Jedinečná kombinácia mäsa: Recept využíva veľmi chutnú kombináciu údeného mäsa a dvoch druhov klobás - údenej a neúdenej. Táto kombinácia prináša do polievky bohatú a komplexnú chuť, ktorá je typická pre tradičnú slovenskú kapustnicu.
 • Rôznorodé hubové chute: Ďalšou zaujímavou súčasťou receptu je možnosť použitia sušených, čerstvých alebo mrazených húb. Sušené huby dodávajú polievke intenzívnu chuť a vôňu, čím zvyšujú jej celkovú gustóznosť.
 • Tradičná zápražka bez múky: Recept tiež obsahuje zápražku bez múky, ktorá je pripravená s použitím bravčovej masti alebo oleja, nadrobno nakrájanej cibuľy, cesnaku a mletej červenej papriky. Táto zápražka bez múky je klasickým prístupom k dosiahnutiu plnej chuti bez zahustenia polievky múkou.
 • Flexibilita v úprave kyslosti a hustoty: Jedinečnosť receptu je tiež v jeho flexibilite. Môžete upraviť kyslosť kapustnice podľa osobnej preferencie a podľa toho, ako kyslú kapustu máte radi. Rovnako môžete ovládať aj hustotu polievky, pridávaním vody podľa potreby.
 • Vegetariánska varianta: Hoci je významnou súčasťou tohto receptu mäso, ponúka aj možnosť vegetariánskej varianty. Skúste napríkald tento recept na kapustnicu s tofu. Z receptu to robí univerzálnu voľbu pre rôzne jedálničky a výborné riešenie pre tých, ktorí hľadajú bezmäsité alternatívy tradičných vianočných jedál.
 • Lepšia na druhý deň: Ako mnohé tradičné jedlá, aj kapustnica je často chutnejšia na druhý deň. Chute sa prepoja a rozvinú, čo robí z každého ďalšieho kúsku ešte lepšiu gurmánsku skúsenosť.

Tento recept na vianočnú kapustnicu predstavuje dokonalú kombináciu tradičných varení s možnosťou moderného prístupu k diétnym potrebám. Či už hľadáte niečo na tradičný vianočný stôl alebo chcete ochutnať kúsok tradičnej stredoeurópskej kuchyne mimo vianočných sviatkov, tento recept je ideálnou voľbou.

História

História prípravy kapustnice je hlboko zakorenená v stredoeurópskej kulinárskej tradícii a je svedkom bohatej histórie a kultúrnych vplyvov, ktoré formovali tento región. Kyslá kapusta, ktorá je hlavnou zložkou kapustnice, bola v strednej Európe populárna už od stredoveku. Jej vlastnosti slúžili ako efektívny spôsob konzervácie zeleniny počas dlhých zimných mesiacov a položilo základ pre vznik tohto charakteristického jedla.

Vplyv rôznych kultúr, ktoré sa prelínali v regióne strednej Európy – vrátane Slovenska, Česka, Poľska, Ukrajiny a Maďarska – bol zásadný. Každá z týchto krajín prispela svojimi jedinečnými surovinami a metódami varenia, vďaka čomu sa vyvinuli rôzne variácie kapustnice. Postupným prístupom k rozličným druhom mäsa a húb sa recepty na kapustnicu rozširovali.

Údené mäso a klobásy, ktoré sú pre región typické, sa stali obľúbenými prídavkami, pridávajúcimi polievke bohatú a hlbokú chuť. Sušené huby zas obohacovali kapustnicu o ich intenzívnu arómu.

Zvlášť počas vianočných sviatkov sa kapustnica stala neodmysliteľnou súčasťou tradičného stola v mnohých stredoeurópskych domácnostiach. Vianočná kapustnica s údeným mäsom a klobásou je často bohatšia a obsahuje väčšie množstvo mäsa a ďalších ingrediencií v porovnaní s jej bežnými verziami. Regionálne variácie kapustnice odrážajú lokálne zvyky a dostupnosť surovín. 

História kapustnice je teda príbehom adaptácie a výmeny kulinárskych tradícií, ktorý sa odvíja v rámci historického kontextu strednej Európy. Kapustnica nie je len výnimočným pokrmom vďaka svojej chuti, ale aj súčasťou kultúrneho dedičstva. Skúste s nami aj nájsť tajomstvo dokonalej kapustnice. Skúste aj naše nápady ako zahustiť kapustnicu.

Druhy

Ingrediencie

 • 1 kg kyslej kapusty,
 • 2 neúdené a 1 údená klobása,
 • tak 300 g údenej šunky,
 • kúsok údenej slaniny,
 • sušené huby,
 • 1 cibuľa,
 • 6 strúčikov cesnaku,
 • maslo,
 • bobkový list,
 • mleté čierne korenie,
 • mletá rasca, 
 • kurkuma,
 • mletá červená paprika,
 • soľ,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Sušené huby najskôr necháme aspoň hodinu vo vode, aby zmäkli.


   
 2. Kyslú kapustu ešte nožom mierne prekrájame. Pridáme si ju do väčšieho hrnca, k tomu aj údenú šunku a klobásy.Pridáme 2 strúčiky cesnaku, pár bobkových listov a mletú rascu. Na záver pridáme aj mleté čierne korenie a môžeme aj kurkumu.


   
 3. Kapustu s mäsom a korením v hrnci bohato zalejeme vodou. Prikryjeme pokrievkou a na miernom stupni varíme asi hodinu.


   
 4. Zatiaľ si roztlačíme cesnak a nadrobno si pokrájame cibuľu. Slaninu bez kože si nakrájame na drobné kúsky.


   
 5. Slaninu si mierne opražíme a pridáme nakrájanú väčšiu cibuľu, so slaninou ju restujeme. Následne pridáme aj kúsok masla, necháme rozpustiť a odstavíme. Pridáme cesnak, lyžičku papriky, premiešame a necháme postáť.


   
 6. Do variacej sa kapustnice pridáme zmäknuté huby, premiešame a ďalej varíme.


   
 7. Do kapustnice následne pridáme cibuľovú zmes a ešte pol hodinu varíme.


   
 8. Uvarenú kapustnicu sme nechali 24 hodín postáť v chlade. Ale chutí aj hneď.


   
 9. Uvarené mäso a klobásu vytiahneme a vychladnuté ich pokrájame. Mäso vrátime do kapustnice a naposledy jemne prevaríme.


   
 10. Hotovú kapustnicu podávame s chlebom, alebo aj so smotanou.

Dobrú chuť. Skúste aj recept na štedrovečernú kapustnicu s hubami.

Videorecept