Sedím v najväčšom lietadle planéty a  okolo mňa 852 cestujúcich z celého sveta. Ja som 853. V mobile si čítam, že epidémia osýpok môže zasiahnuť aj Slovensko.  Už 16 mŕtvych a tisíce nakazených hlási Rumunsko a prenos cez hranice potvrdili  Maďarsko a Belgicko. Pohľadom si premeriavam manžela, ktorý je spolu so mnou  ročníkom povinného očkovania. V duchu ďakujem rokom, keď sa nám narodila dcéra a na Slovensku o internete v domácnostiach nikto ešte nechyroval. Sama neviem, či by ma informácie z neho neovplyvnili. Dcéra ma čoskoro 24 rokov, je zdravá ako repa a kontinenty strieda takmer každý mesiac, štáty aj 4x do mesiaca. ( Mimochodom, ak by dcéra nebola zaočkovaná nielen voči osýpkam, nemohla by študovať na univerzite v USA.)

Fu, je zaočkovaná, poviem si v duchu. Poobzerám sa vôkol seba a rozmýšľam, či sú všetky deti na palube obrovského lietadla očkované, veď najbližších 12 hodím budeme všetci spoločne dýchať jeden vzduch. 

Chcela by som teraz vidieť do hláv rodičov, ktorí odmietli očkovanie svojich detí. Čo cítia, keď to čítajú a vedia, že dieťa odmietli zaočkovať? Chcela by som vidieť do hláv rodičov, ktorí svoje milované dieťa nemohli dať zaočkovať pre jeho zdravotný stav, ale chceli. Chcela by som pri týchto informáciách vidieť do rumunských domácností, kde dieťa odmietli očkovať a dnes prežívajú obrovský žiaľ. Chcela by som vidieť do hláv rodičov, ktorí počas epidémie utekajú s dieťaťom k lekárovi, aby ho dodatočne zaočkovali. Chcela by som vidieť do hláv rizikových pacientov narodených pred rokom 1969 a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa teraz v duchu modlia, aby v nemocnici dopadlo všetko dobre, pretože doplatili na moderný trend. A tiež by  ma zaujímalo, čo si teraz hovorí známa, ktorá má dve malé deti. Staršie očkované, jasličkárku nie. A ako veľký strach musia teraz prežívať rodičia, ktorí svoje batoľa môžu dať zaočkovať až v 14. mesiaci? Čo by asi antivakcínovým rodičom teraz povedali?  

Vypnem mobil, pohodlne sa uložím v sedadle, zavriem oči a predstavujem si ako mi o niekoľko hodín, na brehu s čerstvým kokosom v ruke,  obmýva telo teplé priezračné more. Nie je to tvoj problém Lucia. Rodinu máš v bezpečí, poviem si.

.

Prečítajte si aj Kde udělali soudruzi z NDR chybu?!