BRATISLAVA. Do súťaže sa prihlásilo 790 výrobkov od mamičiek z celého Slovenska. „Tretí ročník súťaže O NAJKRAJŠÍ VÝROBOK OD MAMKY 2018 bol skutočne silný, čo do počtu aj rozmanitosti prihlásených výrobkov,“ hovorí zakladateľka projektu Čo dokáže mama Andrea Kováčová.

Projekt združuje asi 20-tisíc aktívnych žien na materskej dovolenke, ktoré popri starostlivosti o deti niečo vyrábajú a tvoria.

 

Andrea Kováčová, zakladateľka projektu Čo dokáže mama.  Foto - facebook

 

Typické slovenské

Súťažné výrobky zaradila komisia do niekoľkých kategórií: dekorácie do domácnosti, oblečenie a doplnky, hračky, jedlo, kozmetika, šperky, obrazy, posteľné príslušenstvo a ostatné výrobky (šálky, plienkové torty, maľovanky, pohľadnice). „Takisto sme pridali kategóriu - rýdzo slovenské, kde sa nám tento rok, v porovnaní s minulým ročníkom, prihlásilo nespočetne viac prekrásnych výrobkov s tradičnou slovenskou výšivkou a typickým folklórnym motívom,“ hovorí Kováčová.

Vybrať tie najkrajšie bolo ťažké. „Často konečný výsledok ovplyvní kvalita fotografie a celkové umelecké prevedenie výrobku. To sa stáva najmä v prípade rovnakého spôsobu výroby či typu výrobku (napr. nám tento rok prišlo do súťaže veľa šitých vecí a dekorácií do domácnosti),“ hovorí.

 

 

Víťazka a jej Šaty

Do tohtoročného semifinále postúpilo 60 výrobkov. Verejnosť prostredníctvom lajkovania na sociálnej sieti rozhodla o 10 výrobkoch postupujúcich do hlavného finále. Z nich následne porota systémom bodovania vybrala 3 víťazné výrobky. Porota, v ktorej sedeli i herečka a moderátorka Kristína Farkašová či moderátorka Miriam Kalisová, vyhlásils napokon za víťazku súťaže Matty Urbanič a jej Šaty.

 

Foto - Čo dokáže mama

 

„Ťažko opísať, čo som prežívala, keď som uvidela svoje meno ako víťazky. Chcelo sa mi plakať, kričať, skákať, smiať sa, proste všetky emócie naraz zo išli zo mňa. Môj muž s mojou dcérkou mali jednoznačne divadlo zo mňa,“ povedala víťazka bezprostredne po vyhlásení výsledkov.

Dodala, že doteraz nikdy nič nevyhrala, ale túto cenu si mimoriadne váži. „Konečne niekto ocenil to, čo robím a ako to robím. Hneď som dostala nápady na ďalšie šaty, na ďalšie fotky. Osobne ma to veľmi posunulo vpred,“ povedala Matty Urbanič. Okrem mnohých cien vyhrala i konzultácie so špecialistom z Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky. „Na to sa veľmi teším, lebo ani nie dva týždne dozadu som rozmýšľala ako rozšíriť svoju tvorbu,“ povedala.

Na 2. mieste skončili Lucia Fialová a Marta Urban Jablonická s Folklórnym nosiacim kalendárom  2018.

 

Foto - Čo dokáže mama

 

Tretí najkrajší výrobok bola Detská taburetka od Martiny Mičkovej Kalafútovej. 

 

Foto - Čo dokáže mama

 

Súťaž mamičiek už tri roky podporuje aj náš portál Ženy v meste, ktorý o víťazke napíše článok alebo ju pozve do našej zmenárne ako predchádzajúce dve víťazky.