BRATISLAVA. Staré kolekcie šperkov hodiny pracne rozoberajú. Nie preto, že sa už nepredajú, ale preto, aby jednotlivé komponenty opäť využili a vyrobili z nich nové kolekcie. Slovenská značka šperkov a doplnkov Monde D´Alexandra robí so šperkami to, na čo si zvykáme v móde - recykluje.   

 

Recyklované šperky Monde D´Alexandra.  Foto - archív AM

 

Madrová: Netvoríme odpad a objednávame menej nových materiálov 

“Snažíme sa použiť každú časť zo starších šperkov, aby sme netvorili ďalší odpad. Hlavne materiály ako perla, kameň, drevo či chirurgická oceľ, ktoré sa tak povediac nekazia. Tá naša hlavná motivácia je, že nevytvoríme zbytočný odpad zo starších nepredaných modelov, v druhom rade neobjednávame toľko nového materiálu, teda šetríme nové obaly, materiály, transport atď,” vysvetľuje pre Ženy v meste Alexandra Madrová.

Zakladateľka slovenskej značky šperkov už dlhšie vyrába šperky tak, aby čo najmenej zaťažovala životné prostredie. takmer všetku výrobu šperkov preniesla z Číny späť na Slovensko. “Okrem viazaných náhrdelníkov už všetky šperky a doplnky vyrábame na Slovensku,” hovorí.

Recyklácia šperkov nie je lacnejšia alternatíva, ale pre Alexandru Madrovú je rozhodujúci prístup firmy k životnému prostrediu.   

 

Foto - Planet Lover

 

Madrová vymyslela Planet Lover pre školákov

Od pätnástich rokov je zapálenou dobrovoľníčkou, ktorá cestuje po svete a pomáha zvieratám, ktorých život ohrozuje ničenie prírody. Minulý rok v septembri spustila projekt  Planet Lover pre mladých ľudí, kde stredoškolákov a ich rodičov učí, že šetriť prírodu môže každý a stačí robiť každý deň malé rozhodnutia.

Napríklad nepoužívať slamky, plastové nákupné tašky  či kávové kapsule. Pripomína im, že treba recyklovať, netvoriť zbytočný odpad, zhasínať svetlo či neplytvať vodou. Projekt má heslo: Máš gule na zmenu zemegule?

 

 

Posledné týždne oslovuje bratislavské školy a počas maturitného týždňa chce za tri dni osloviť až 4000 žiakov a žiačky vo veku 14 a 15 rokov. Premietne im medzinárodný film Plasty v oceáne, na ktorý získala práva a bude im prednášať o tom, ako každý žiak a žiačka môže chrániť životné prostredie. Školy, ktoré sa na tomto vzdelávacom EKO projekte zúčastnia, sa môžu zapojiť do atraktívnej súťaže. Na jej konci sa jeden žiak alebo žiačka, učiteľ alebo učiteľka a tiež jedna škola zúčastnia atraktívneho pobytu.

"Ide o týždenný pobyt na výskume ohrozených druhov zvierat niekde vo svete cez projekt Earthwatch. Žiaci by mohli s morskými biológmi napríklad skúmať, prečo tučniaky prichádzajú o potravu alebo vidieť naživo kožatku obrovskú, čo je najväčšia žijúca korytnačka na svete," vysvetľuje Madrová, ktorá na pobyt zohnala peniaze.

Školy, ktoré majú záujem sa ešte stále môžu prihlásiť na webovej stránke alebo na info@planet-lovet.com. "Vstup pre školy je bezplatný, potrebujeme len, aby si našli čas a mali záujem hovoriť o tak dôležitej téme, ako je ochrana životného prostredia," dodáva Harmathová.

 

Saša Madrová zachraňuje korytnačky.  Foto - archív SM