Situácia na hraničných priechodoch na východe Slovenska s Ukrajinou je v súčasnosti pokojná. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície (RHCP) Sobrance Agnesa Kopernická.

"Na hraničných priechodoch s Ukrajinou je zatiaľ situácia pokojná, vybavuje sa priebežne. Čo sa týka zvýšeného počtu vozidiel a cestujúcich, to budeme vedieť povedať v piatok, keď budeme mať 24-hodinovú štatistiku a budeme to môcť porovnať s predchádzajúcimi dňami," uviedla.

Pomoc utečencom z Ukrajiny

Premiér Eduar Heger povedal, že naše ozbrojené sily a polícia aj v tejto výnimočnej situácii budú zabezpečovať kontrolovaný prechod hraníc a ľudia utekajúci pred vojnou u nás dostanú potrebné zázemie.

"Dá sa takmer s istotou predpokladať, že ruská agresia vyženie z krajiny mnohých Ukrajincov, majme pre nich súcit a pochopenie," uviedol Heger. Podľa neho tí, ktorí utekajú pred vojnou, si podľa medzinárodných zákonov zaslúžia našu pomoc.

"Slovenská republika bude princípy ľudskosti a solidarity zodpovedne plniť, presne tak, ako ich plnili iní, keď naši rodičia či prarodičia utekali pred vojnou a inváziou z našej krajiny," povedal.

Vojna na Ukrajine: Na hraniciach sa čaká

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil štvrtok ráno začiatok vojenskej operácie na Ukrajine.  V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev a v ďalších ukrajinských mestách neďaleko frontovej línie a pri pobreží bolo vo štvrtok nad ránom počuť výbuchy.

Slováci môžu cez organizáciu Človek v ohrození ľuďom na Ukrajine pomôcť finančne. Prvú pomoc zabezpečí 20 000 eur, ktoré organizácia vyčlenila z humanitárneho fondu. Ten je tvorený z pravidelných darov Klubu priateľov.

Vyšné Nemecké, Ubľa: Čaká sa hodiny 

Podľa údajov finančnej správy na hraničnom priechode Vyšné Nemecké bola ráno o 8.30 h čakacia doba na vstup na Slovensko pre osobnú dopravu 120 minút a pre nákladnú dopravu 330 minút, smerom na Ukrajinu čakali kamióny 180 minút.

Na hraničnom priechode Ubľa bola k 10.15 h čakacia doba z Ukrajiny pre osobnú dopravu 240 minút a pre peších 90 minút. Na priechode Veľké Slemence vybavovali priebežne.