Voľby 2020 znamenajú dramatický rozpad vládnej koalície, ktorej éra sa bude spájať s vraždou novinára Jána Kuciaka a s mafiánskymi praktikami Mariana Kočnera. Dve z troch vládnych strán sa do parlamentu vôbec nedostali: Most-Híd, ktorý sa tak urputne držal pri moci, až o svoj vplyv po sobotňajších voľbách úplne prišiel. Mimoparlamentnou stranou sa stáva aj SNS, ktorej líder Andrej Danko dokázal položiť stranu z pozície predsedu parlamentu. 

Strana SMER-SD Roberta Fica sa na svoje pomery prepadla. Strana, ktorú v roku 2012 volilo 44 percent voličov a ako jediná vedela zložiť jednofarebnú vládu, získala 18 percent hlasov. Ostáva druhou najsilnejšou stranou v parlamente. Opäť potvrdila, že strany, ktoré s ňou idú do vlády, neprežijú. 

Kotlebovci napokon zaostali za predvolebnými prieskumami, ktoré ich pasovali aj za víťaza volieb. Oproti voľbám 2016 však takmer nestratili, keď im dalo hlas 8 percent voličov a voličiek.

Víťazom volieb sa s veľkým náskokom stalo OĽANO Igora Matoviča, ktoré viedlo najvýraznejšiu kampaň a presvedčilo ľudí, najmä nevoličov, že je kľúčovým bojovníkom proti korupcii. Kým v roku 2016 oslovili 11 percent voličov, teraz získali takmer 25 percent hlasov a budú zostavovať vládu. 

Najväčším prekvapením volieb ostáva neúspech koalície PS/SPOLU. Progresívne Slovensko, ktoré v marci vyhralo so Zuzanou Čaputovou prezidentské voľby, a so stranou SPOLU májové voľby do Európskeho parlamentu, sa nedostalo do parlamentu, keď neprekročilo 7 percent potrebných pre vstup koalície strán.

Výsledky volieb 2020 nie sú dobrou správou pre ženy. Víťazom volieb sa stala stran OĽANO Igora Matoviča, ktorá chcela sprísniť interrupcie, bojovala proti Istanbulskému dohovoru a na svojej kandidátke má priveľa konzervatívnych politikov a političiek.

Do parlamentu sa dostane 6 politických strán a väčšina z nich nemá program, ktorý by posilnil rovnocenné postavenie žien v spoločnosti.