Strana Borisa Kollára Sme rodina nebude do novej vlády presadzovať ženy. O ženách sa Kollár, ktorý by mohol byť predsedom parlamentu, často vyjadruje v súvislosti s ich vzhľadom.

Boris Kollár: Ak je žena pekná, o to lepšie

Nová vláda by podľa Borisa Kollára nemala pri výbere ministrov zohľadňovať zastúpenie žien. “Mali by sme dbať na to, aby tam bol počet ľudí, ktorí sú kompetentní a príčetní. A keď je kompetentná a príčetná žena, nech tam je,“ uviedol Boris Kollár v Téme dňa na TA3 s tým, že by bolo chybou obsadiť nejaký post nekvalitnou osobou len preto, že je žena. 

„Dajme tam odborníka. Keď je to žena, pánboh zaplať. A keď je pekná, o to lepšie,“ dodal Kollár, ktorého strana má v novom parlamente druhý najvyšší počet žien - päť. Najviac má OĽANO, ktoré má zastupovať 15 poslankýň.  

Proti vyjadreniu Kollára sa ohradila Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS, ktorá by mala byť so stranou Sme rodina v novej koalícii. Tú má zostaviť víťaz volieb a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič.

"Zamýšľam sa nad tým, dokedy budeme mať k ženám, aj k ženám v politike, takýto sexistický prístup. Máme byť vláda zmeny, možno by sme mali začať od spôsobov, ktoré sa už vo vyspelých krajinách nenosia,” uviedla pre Ženy v meste.

“Naozaj si nepamätám, že by pri zostavovaní akejkoľvek vlády niekto riešil to, či je muž-nominant na ministra pekný alebo nie. Viete si predstaviť situáciu, že by som napríklad ja alebo iná žena ako šéfka parlamentu vypustila, že ak bude minister pekný chlap, o to lepšie? Veď by ma spoločnosť aj médiá rozniesli v zuboch. Tak prečo to akceptujeme, keď sa takto vyjadrí muž vo vysokej politickej funkcii o ženách-političkách?,” uviedla Ďuriš Nicholsonová a zopakovala, že nie je za kvóty pre ženy v politike. 

“Som za to, aby sa uprednostňovala odbornosť a šikovnosť pred pohlavím, ale vsúvať medzi kritériá to, či je žena pekná alebo nie, mi príde neprípustné, neslušné a nehodné vysokého ústavného činiteľa v demokratickej krajine 21. storočia. Naozaj by som bola nerada, ak by na poste predsedu NR SR nedošlo oproti Andrejovi Dankovi k zmene spôsobov," dodala. 

Kollár: Krásna žena prezidentka 

Boris Kollár, predseda druhej najsilnejšej strany Sme rodina, hovoril o vzhľade aj po prvom povolebnom prijatí u prezidentky Zuzany Čaputovej. Novinárom a novinárkam vysvetľoval, že stretnutie trvalo dlhšie, pretože okrem toho, že je to “krásna žena”, sa musel predstaviť, keďže sa s pani prezidentkou nepoznali.

“Zdôrazňovaním vzhľadu v profesionálnej sfére sa spochybňuje kompetentnosť individuálnej osoby alebo skupiny ľudí. Nie je náhoda, že sa to deje práve pri ženách. Upriamovanie pozornosti na vzhľad, vylučuje ženy z politiky ako priestoru kompetentných rozhodnutí, vyjednávania a mocenského zápasu,” povedala pre Ženy v meste politologička a expertka na rodovú rovnosť Zuzana Maďarová.

Politickí predstavitelia podľa nej nemajú dôvod žiadnym spôsobom hodnotiť, ako ich kolegyne vyzerajú. “Ani ich trestať za to, že sa im nepáčia, ani ich verbálne „odmeňovať“ za to, že ich považujú za príťažlivé. Političky nie sú v politike preto, aby boli objektom mužského záujmu a predmetom hodnotenia. Upevňujú sa tým rodové stereotypy, podľa ktorých  sa hodnota ženy určuje podľa jej vzhľadu. Zostáva nám veriť, že takýto prístup nebude spájacím bodom, na ktorom sa politici zostavujúci budúcu vládu zhodnú,” dodala Maďarová.