Strana Sloboda a solidarita patrila v minulosti k stranám s najvyšším zastúpením žien a odrazilo sa to aj na jej volebnom programe, ktorý prinášal konkrétne opatrenie na zlepšenie postavenia žien v spoločnosti.  

Pre voľby 2020 má SaS na kandidátke len 21 žien, čo je najmenej zo strán, ktorá majú šancu sedieť v budúcom parlamente. 

SaS: Najmenej žien na kandidátke 

“V prvej dvadsiatke sú len štyri, čiže nižší počet žien nekompenzuje lepším umiestnením, navyše Lucia Ďuriš Nicholsonová síce kandiduje z 2. miesta, sama však naznačuje, že sa po voľbách radšej vráti na svoju stoličku v europarlamente,” hovorí politologička Oľga Gyárfášová a pripomína, že aktuálne slabé zastúpenie žien môže byť dôsledkom nedávneho rozkolu v SaS, keď zo strany odišli výrazné političky ako Jana Kiššová a Natália Bláhová. 

Zľava Renáta Kaščáková, Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Natália Blahová a Jozef Rajtár reagujú na mimoriadny kongres strany Sloboda a Solidarita (SaS). Foto TASR – Jakub Kotian

Richard Sulík ako predseda strany podľa Denníka N vyhlásil, že on sám bude krúžkovať iba ženy z kandidátky SaS. V minulých voľbách zakrúžkoval sám seba, teraz tvrdí, že má vyhliadnuté štyri kolegyne.

SaS pripravila pre sobotňajšie parlamentné voľby takmer 400 strán programu. “Ide naozaj o mimoriadny materiál, ktorý jednotlivé verejné politiky a riešenia stavia na expertných analýzach doložených množstvom dát a podkladov. Prioritou sú  ekonomické otázky, podnikateľské prostredie a pochopiteľne srdcová téma predsedu – odvodový bonus,” hovorí Gyárfášová.

SaS: Za Istanbulský, proti interrupciám 

Politologička zvlášť vyzdvihuje kapitolu  Osobné slobody. “V tejto časti SaS neostáva nič dlžná svojej liberálnej orientácii – navrhuje ratifikáciu dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu; pre páry rovnakého pohlavia chce zaviesť nový právny inštitút životného partnerstva; je za ponechanie pravidiel na umelé prerušenie tehotenstva v súčasnom stave a podporí legalizáciu interrupčných tabletiek. Pre úplnosť dodajme, že do tejto časti programu patrí aj odluka cirkvi od štátu a odstúpenie od Vatikánskych zmlúv a dekriminalizácia marihuany,” hovorí Gyárfášová. 

V otázke domáceho násilia SaS sľubuje: „Skvalitníme znalecké dokazovanie v prípadoch násilia páchaného na ženách aj vytvorením batérie formulovaných otázok pre znalcov z odboru psychiatrie a psychológie s ich využívaním orgánmi činnými v trestnom konaní vrátane vyhodnocovania kvality znaleckého dokazovania“.

Lucia Ďuriš Nicholsonová.  Foto - TASR

Ďuriš Nicholsonová o ženách

Dvojka na kandidátke a bývalá podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová sa minulé volebné obdobie neplánovane stala bojovníčkou za práva žien, keď otehotnela a porodila ako podpredsedníčka parlamentu. Šesť dní po pôrode už viedla schôdzu parlamentu. Tvrdí, že postoj k ženám sa pomaly mení. “Za najväčší pokrok považujem to, že si Slovensko zvolilo za prezidentku ženu. Hoci sa diskutovalo, či treba riešiť, že je žena, je to strašne dôležité, hlavne pre ďalšie ženy. V minulosti sme mali ženy skôr ako bábky, čo si pilníkovali nechty, ako pani Vaľovú, ale dnes máme oveľa viac výrazných ženy v politike. Či to bola Radičová, alebo dnes Remišová, či Jurínová. Myslím, že sme taký predvoj, na ktorý slovenská scéna nie je zvyknutá, že žena okrem toho, že má kabelku a je dobre oblečená, vie aj rozprávať, biť sa proti neprávosti a vie otvárať veľké témy,” uviedla Ďuriš Nicholsonová v rozhovore pre Ženy v meste. Ďuriš Nicholsonová chce v politike viac žien, ale je proti zavedeniu kvót. 

Strana SaS mala vo februári 2019 podľa agentúry AKO podporu 23 percent, po rozkole strany jej preferencie klesajú. Vo februári 2020 by ju volilo len 6 percent voličov a voličiek. 

Podľa politologičky Oľgy Gyárfášovej však ponúka kvalitný program aj na podporu žien. “Ak by sa toto všetko podarilo naplniť, alebo ak by liberáli aspoň stáli pevne na deklarovaných pozíciách, bola by to istá ´hrádza´ proti proti-istanbulskej hystérii, homofóbii a iným prejavom ultrakonzervatívneho tábora,” hodnotí Gyárfášová.