V 25-člennom trenčianskom mestskom zastupiteľstve bude v nasledujúcom štvorročnom období sedieť 17 poslancov súčasného mestského parlamentu (68 percent). Vyplýva to zo zápisnice mestskej volebnej komisie zverejnenej na webovej stránke mesta.

Najviac hlasov dostala žena

V trenčianskom mestskom zastupiteľstve bude sedieť šesť žien (24,00 percent), ich počet sa v porovnaní s končiacim volebným obdobím strojnásobil. Nezávislá kandidátka Mária Machová, ktorá obhájila svoj post z končiaceho volebného obdobia, zároveň získala najväčší počet hlasov spomedzi všetkých poslancov (2072).

"Noc bola dlhá a ja vám chcem všetkým zosrdca poďakovať za podporu! Obhájila som mandát poslankyne v meste, kde som získala najviac hlasov a pribudol mi aj mandát poslankyne v kraji. Je to veľký závazok. Budem sa ho snažiť úprimne napĺňať," napísala na sociálnej sieti Mária Machová. 

Rybníček: Zvíťazili slušní ľudia 

Devätnásť poslancov (76 %) novozvoleného mestského zastupiteľstva budú tvoriť nezávislí kandidáti, troch poslancov bude mať Hlas-SD (12 %), dvoch koalícia SaS, KDH, OKS (8 %) a jedného Progresívne Slovensko (4 %).

Ako povedal staronový primátor Trenčína Richard Rybníček v nedeľu ráno na brífingu, do mestského zastupiteľstva sa dostala "drvivá väčšina dobrých a slušných ľudí", čo je podľa neho dobrý základ na spoluprácu a vládnutie. Kampaň označil za dosť drsnú, pričom v istých chvíľach podľa neho prekračovala všetky hranice.

Regionálne voľby 2022: Výsledky žien

Výsledky regionálnych volieb 2022 z pohľadu zastúpenie žien sú takéto: Šesť samosprávnych krajov si svojich doterajších šéfov ponechalo, v dvoch nastáva zmena. Len jeden kraj vedie žena. Jedinou ženou ostáva predsedníčka Žilinského kraja Erika Jurinová.

V ôsmich krajských mestách si väčšina primátorov udržala pozíciu. Zmena nastane v Prešove, kde bola primátorkou Andrea Turčanová a v týchto voľbách nekandidovala. Znamená to, že krajské mestá nepovedie ani jedna žena.