Gréckeho farmára, ktorý bol obvinený zo znásilnenia a zabitia americkej vedkyne, odsúdil v utorok súd v meste Rethymno na ostrove Kréta na doživotný trest odňatia slobody za vraždu Suzanne Eatonovej a na 13 rokov väzenia za jej znásilnenie. Farmárov advokát oznámil, že jeho mandant sa proti rozsudku odvolá.

Odsúdený je otec dvoch detí

Odsúdený, 28-ročný ženatý otec dvoch detí, pred súdom i počas vyšetrovania na polícii tvrdil, že bol "posadnutý démonmi, ktorí mu rozkazovali", aby 59-ročnú molekulárnu biologičku Suzanne Eatonovú znásilnil a zabil.

Eatonová zmizla 2. júla 2019 v meste Chania, keď si išla zabehať, pričom si nevzala telefón. Podozrivý Grék najprv ženu údajne zrazil na opustenej ceste, jej telo naložil do kufra svojho auta a odviezol ju na miesto opusteného bunkra z druhej svetovej vojny neďaleko miesta, kde ju naposledy videli. Tam ju sexuálne napadol a následne sa zbavil jej tela, ktoré o šesť dní neskôr našli miestni obyvatelia, informovala grécka polícia.

Eatonová - biologička svetovej úrovne

Americká vedkyňa pracovala ako mikrobiologička v Inštitúte Maxa Plancka v nemeckom meste Drážďany a na Kréte bola účastníčkou vedeckej konferencie.

"Bola to biologička svetovej úrovne," uviedol prokurátor Vasso Pantazi o vedkyni narodenej v americkom Oaklande. "Pokiaľ ide o vírusy a vakcíny, musíte si uvedomovať, aká užitočná by dnes bola," dodal.

Eatonová mala za manžela britského vedca Anthonyho Hymana, s ktorým mala dvoch synov. Jej sestra podľa agentúry AFP uviedla, že u Hymana sa po vražde jeho manželky vyvinula posttraumatická stresová porucha.