Zoznámila som sa s amatérskou koučkou. Za svoje návody, ako sa stať šťastnejším, bezstarostnejším a uvoľnenejším človekom, neberie peniaze, radí len tak, pre radosť. Jej odporúčania sú skutočne svojské, viete si prestaviť, žeby ste si topánky obuli špičkou dozadu a takto vykročili na ulicu? Pravdepodobne sa to ani nedá. Amatérska koučka je však presvedčená, že to môže zmeniť váš pohľad na svet. Rovnako tak, ako keď namiesto klasickej chôdze budete celé doobedie iba cúvať, alebo keď ráno pri raňajkách rodine oznámite, že pre tento deň ste Rozáliou Bergéniovou, na iné meno nereagujete a basta.

„Ty si také niečo skúšala?“ zapochybovala som.

„Ale, prosím ťa. A pochybujem, žeby ma tí ľudia fakt poslúchli. Mňa baví ten proces, baví ma pozorovať, ako zareagujú, ako sa zatvária. Či mi dokážu otvorene povedať, čo si o mojich nápadoch a o mne myslia, či vylezú zo svojej ulity slušnosti a pošlú ma niekam.“

„A mne, mne by si čo poradila?“

Dlho nerozmýšľala.

„Ideš dnes do obchodu?“

„A existuje deň, keď matka dvoch detí nejde do obchodu?“

„Tak tam choď počas najväčšej špičky, maximálne naplň vozík a vychutnaj si ten pocit, ako ťa tí v šóre za tebou budú neznášať. A potom, keď už budeš na rade, tak nonšalantným gestom pusti pred seba toho, kto stojí za tebou.“

„Keď myslíš, že ma to zmení k lepšiemu...“

„Neboj. Minimálne zažiješ pocit, aký ma ten najvyšší,“ a ukazovák dvihla k nebu.

Poslúchla som. Žiaden pocit božskosti sa však nedostavil, pán, ktorý stál za mnou s dvomi rožkami a treskou v košíku, bol z môjho návrhu úplne vykoľajený.

„Nechápal, čo od neho chcem, len sa furt mračil, ako boh pomsty,“ rozprávala som koučke o nevydarenej akcii.

„To je ok, ver mi. A chyba, tá nie je v tvojom vysielači, ale v jeho prijímači.“

No, áno. Akurát by ma zaujímalo, ako často si takúto vetu denne opakuje ten najvyšší – Boh, Buddha, Vesmír, Anjel strážny, nazvite si ho ako chcete. Jednoducho ten, ktorému svojou nedôverčivosťou a predsudkami odopierame možnosť vychutnať si pocit všeobjímajúcej božskosti. 

 

Prečítajte si aj Matky a hrdinské sk(r)utky