WASHINGTON, BRATISLAVA. Krátko pred druhým televíznym duelom prezidentských kandidátov sa objavilo video z roku 2005, ktoré by mohlo ovplyvniť výsledok amerických prezidentských volieb. Donald Trump na ňom tak vulgárne a nevyberane hovorí o ženách, že aj vysokopostavení republikáni hovoria o neospravedlniteľných vyjadreniach. 

Komentátor CNN Bob Beckel k tomu povedal: „Volebnú kampaň sa skončila. Už nie je žiadny súboj o post prezidenta.“ Televízia CNN neskôr naznačila, že by Trump mohol už dnes prísť o niektorých svojich finančných podporovateľov.

 

 

Republikáni sú znechutení

Sobotňajšie spoločné vystúpenie s Trumpom už zrušil vplyvný republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan zrušil. Niekdajší republikánsky prezidentský kandidát Joh McCain podľa BBC povedal, že pre Trumpove „urážajúce a ponižujúce komentáre neexistuje ospravedlnenie.“

Video zverejnil denník The Washington Post. Trump sa na ňom rozpráva s Billom Bushom, televíznym moderátorom a bratrancom Georga a Jeba Bushových. Vulgárne mu opisuje, ako sa snažil mať sex s vydatou ženou a ako bozkáva a obchytkáva iné ženy. Niektoré jeho vyjadrenia museli vypípať.

„Skúšal som to na ňu a nevyšlo mi to, priznávam sa. Bola vydatá. Potom som ju videl, teraz má veľké umelé kozy, úplne zmenila svoj vzhľad,“ opisoval. „Automaticky ma priťahujú krásky – proste ich začnem bozkávať. Ani nečakám. Keď si hviezda, tak ťa nechajú. Môžeš robiť čokoľvek,“ povedal sebavedomo Trump.

 

 

Clintonová označilo video za odporné 

Trump sa už za svoje výroky na videu ospravedlnil. „Povedal som. Bolo to nesprávne, ospravedlňujem sa,“ povedal v reakcii, ktorú zverejnili v sobotu v noci.

Video sa objavilo pred nedeľňajším druhým duelom kandidátov na prezidenta. Prvú televíznu debatu videlo rekordné množstvo divákov a podľa prieskumov z neho ako víťazka vzišla Clintonová. Pred druhou debatou má tak Trump veľmi zlú pozíciu. Jeho výroky určite ovplyvnia obsah debaty.

Clintonová už video označila za odporné. „Nemôžeme dovoliť, aby sa takýto muž stal prezidentom,“ reagovala na twitteri. 

 

 

Prečítajte si aj V agresívnom dueli bola lepšia Clintonová