Nepíšem hudobné recenzie, pretože hudbu vnímam len cez svoju intuíciu. Nemám hudobné vzdelanie a nehrám na žiaden nástroj. Dnes ale urobím výnimku a napíšem o koncerte, napíšem o žene, ktorá je veľkou súčasťou môjho života. Nebude to objektívne a nebude to kritické. Voči nej, jednoducho, neviem byť kritická.

Björk som spoznala v roku 1993. Najskôr jej hudobné nahrávky s kapelou Sugercubes a potom jej druhý album Debut. Björk tvorila hudbu od svojich 11 rokov. Ako mi raz povedal jeden islandský hudobník, tvoriť hudbu je pre Islanďanov tak prirodzené, ako pre nás ísť do obchodu.

 

 

Björk je iná

Björk ma uchvátila v momente, keď som počula jej hlas. Bolo to niečo iné. Iné tým najinakejším spôsobom. Björk v žiadnom momente svojej kariéry nebola a nie je mainstream. Vždy robila hudbu, ktorá presne vyjadrovala jej ducha, ducha islandskej prírody, tryskajúcej sopky, horúcich prameňov a rozsiahlych plání pokrytých machom.

V sobotu som videla Björk naživo. Splnil sa mi môj veľký sen. Tak, ako môj život lemovali jej albumy Post, Homogenic, Vesperetine…tak aj Björk rástla a dozrievala vo svojej hudbe. Včera na festivale Bažant Pohoda predviedla veľmi hlboké vystúpenie. Previedla nás svojím ostatným albumom Vulnicura a pridala aj pár starších hitov. Aj môj obľúbený - Possibly Maybe.

 

 

 

Také texty nikdy nepísala

Vulnicura je podľa jej slov rozchodovým albumom. Jej rozchod s konceptuálnym umelcom Matthew Barneym bol podľa nej najbolestivejšou vecou, aká sa jej v živote stala.

“Keď som robila tento album, bola som zdevastovaná, nemala som nič.” píše o tvorbe Vulnicury Björk. “Je pre mňa veľmi ťažké o tom hovoriť. Všetko je to v textoch albumu. Nikdy predtým, som takéto texty nepísala. Sú veľmi teenagerské, veľmi jednoduché. Vychádzali zo mňa prirodzene. Potom som ale strávila dlhý čas tým, že som ich upravovala. Je veľmi náročné sa tým znova a znova zaoberať. Piesní o rozchodoch a bolesti je preto tak veľa, lebo hudba je mimoriadne vhodné médium na to, ako to vyjadriť.”

Ak sa teda chcete ponoriť do intímnej a hlbokej spovede Björk, vypočujte si jej album Vulnicura, ale ak máte možnosť, choďte na jej koncert. Spieva tak nádherne a tak čisto, že vás to zasiahne priamo v srdci ako horúca sopečná láva.

Björk oslávi tento rok v novembri 50 rokov. No stále je to malé islandské dievča, kráčajúce mystickým snovým svetom škriatkov, víl a nadprirodzených bytostí. V čarovnom svete sa pohybuje oveľa prirodzenejšie ako v tom reálnom. Lebo ona, je čarovná.

 

 

Prečítajte si aj Hrdina erotickej drámy bude hrať atentátnika na Heydricha

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.