Už som zažila nášho pána premiéra v Bruseli všelijako. Keď o štvrtej ráno nepohol ani brvou, hoci všetci ostatní sa smiali na lapsuse o Merkele Angelovej. Keď nás po dlhých nočných rokovaniach nešetril a ťahal na letisko, pretože nerád prespáva v hotelových cudzích posteliach. Bojovne naladeného pred krízovými summitmi, keď málokomu z európskych lídrov nenadával i spokojného, keď niesol domov prísľub ďalších eur pre slovenskú štátnu pokladnicu. Proste pána premiéra som v Bruseli nezažila inak ako suveréna, ktorý robí veci len tak, ako to sám cíti a nikdy sa nenechá nakaziť nejakým europtimizmom či spoločnými hodnotami.

Ale včera v Štrasburgu sa mi zdal celkom iný. Možno som ho už dávno nevidela, ale určite som ho nevidela takého... vydeseného. A to mu v pléne z europoslancov nikto nepripomenul ani Kaliňáka ani Bašternáka, hoci s toľkými obvineniami by v inej členskej krajine sotva minister či rovno premiér fungovali. Akurát mu vytkli nadávky utečencom a moslimom, ale to zvládal náš premiér stoicky ako obvykle.

Ten vystrašený pohľad nasadil až pri otázke maďarského novinára, čo hovorí na maďarské referendum o prerozdeľovaní utečencov, ktoré bude v rovnaký deň ako opakované prezidentské voľby v Rakúsku, kde by mohol vyhrať populista a kritik Únie zo strany Slobodných. A vtedy to prišlo. „Ja som len chlapec z Hrušovian a mám tu riešiť takéto problémy...“ začal Fico a na chvíľu vyzeral naozaj ako chlapec, ktorý spomína na bezstarostných šesť rokov detstva a teraz od neho chcú, aby zachránil Úniu.

Ťažko povedať, čo ho desí, ale možno brexit a vidina podobných exitov v ďalších krajinách, najhoršie v čase nášho historického predsedníctva. Alebo ho desí osud podaktorých politikov, ktorí doma Únii len nadávali a ich politická éra je na konci. Takého Camerona, Johnsona či Faragea, ktorí skončili, keď mali splniť, čo plamenne v kampaniach voličom nasľubovali.

No možno by stačilo všetkým suverénnom na chvíľu zveriť predsedníctvo Únie a namiesto kritiky ich nútiť hľadať riešenia. Tie sa hľadajú ťažšie – nielen chlapcovi z Hrušovian.  

 

Prečítajte si aj Ako premiér predsedajúcej krajiny zmenil Fico voči Únii tón