BRATISLAVA. Všetci to dobre poznáme. Vedome si stanovíme svoj cieľ. Povedzme prestať byť lenivý a začať pravidelne cvičiť. Chvíľku sa nám to darí a po čase naša lenivosť zvíťazí a my už necvičíme. Hoci v práci aj doma sme veľmi usilovní, v cvičení sa nedokážeme donútiť vydržať viac ako dva týždne. Lenže, ako pracovať so svojou lenivosťou? Ako ju dokážeme prekonať práve tam, kde potrebujeme? So svojimi vlastnosťami vieme pracovať iba vtedy, ak ich dokážeme uvidieť a podľa psychologickej terminológie dostať do vedomia. Ak ich dokážeme spoznať.

Inými slovami - môžeme meniť iba to, čo je vo vedomí. A práve v tom nám pomáhajú tieto mandaly. Naša lenivosť, ktorú sme všade inde potlačili sa dostala do nevedomia a hlási sa o slovo vždy, keď máme ísť cvičiť. Presne vtedy, keď sa nám to vôbec nehodí. Keď si vyfarbíme mandalu lenivosti, uvidíme lenivosť v plnej kráse. Zhmotní sa a my s ňou vieme pracovať. Zrazu je to reálna vec v našom vedomí, ktorú dokážeme zmeniť.

 

 

Vycibrime si svoje EQ

Vďaka knihe Mandaly pre lepší život máme teraz k dispozícii 44 mandál predstavujúcich naše vlastnosti a emócie. Vďaka ich vyfarbovaniu si môžeme cibriť svoju emocionálnu inteligenciu, ale aj upevňovať svoje duševné zdravie, zlepšiť si koncentráciu, vzťahy, dosahovať ciele, prebudiť svoju disciplínu a schopnosť porozumieť sebe samým. Autorka knihy Ľubica Hamarová sama pracuje s madalami a aplikuje ich aj pri práci so svojimi klientami ako jeden z nástrojov na spoznanie vlastného vnútra. Pri svojej práci má možnosť ich účinok dlhodobo pozorovať a vidieť výsledky, ktoré jej klienti dosahujú. Mandaly považuje za veľmi účinný nástroj a miesto, kde sa môžeme stretnúť so svojou celistvosťou. Vyfarbovaním týchto mandál môžeme prijať a porozumieť tým častiam seba, ktoré boli pre nás doteraz skryté a čakali na to, kým ich objavíme.

 

 

Mandaly využívajú desať rokov

“Nie som tým, čo sa mi stalo. Som tým, čo si vyberiem, že budem.” hovorí citát švajčiarskeho psychológa Carla Gustava Junga na začiatku knihy Mandaly pre lepší život, ktorá práve vyšla vo vydavateľstve Slovart. Autorky a autor knihy sú odborníci na osobnostný rozvoj. PhDr. Ľubica Hamarová je expertkou na osobnostný rozvoj cez prácu s nevedomím a autorka koučingového prístupu a programov, ktoré využívajú prácu s nevedomým a tieňmi na dosiahnutie viditeľných a dlhodobých výsledkov. Mandaly, ktoré predstavujú ľudské vlastnosti a emócie využíva vo svojej praxi a pri tréningoch s klientami už 10 rokov. Ten, kto dáva mandalám vizuálnu podobu a zhmotňuje ich do viditeľnej roviny je grafický dizajnér a lektor Pavol Rozložník, expert na tvorbu mandál. Knihu spolu s nimi vytvorila aj Dana Hamarová, koučka a trénerka so zameraním na nevedomú myseľ.

Ak by som sa mala vrátiť späť k citátu C. G. Junga, vďaka práci na sebe (aj prostredníctvom mandál vlastností a emócií) môžeme začať žiť život, aký si vyberieme, stať sa tým, kým chceme a nie sa iba vyhovárať na svoje okolie a “nepriazeň osudu”.

 

 

Prečo práve mandaly?

Mandala znamená kruh, alebo obvod a stred. Mandalou môže byť všetko v tvare kruhu, čo nájdete v prírode. Napríklad ulita mäkkýša, kvet, kmeň stromu a podobne. Mandaly kreslia budhistickí mnísi a vysypávajú ich farebnými pieskami. Nájdeme ich v kostoloch a chrámoch, poznali ich Kelti, či Indiáni. Mandaly sú známe svojimi terapeutickými účinkami, dokážu stimulovať a motivovať. S mandalami sa určite stretol každý z nás. V posledných rokoch získali svoju popularitu aj antistresové omaľovánky, či omaľovánky pre dospelých, v ktorých sa mandaly nachádzali. Mandaly v tejto knihe, sú však iné. Predstavujú naše emócie a vlastnosti. Dobré, aj tie, ktoré by sme najradšej nemali.

Prečo vyfarbovať mandaly našich vlastností a emócií? Mnohí z nás ešte možno pochopia, prečo si vyfarbiť mandalu radosti, hrdosti, či lásky, lebo predstavujú pozitívne emócie, ktoré všetci chceme prijať do svojho života. Prečo máme ale vyfarbovať smútok, či strach? Na túto otázku nám odpovedá autorka Ľubica Hamarová v úvode knihy. Hovorí, že nápad vytvárať mandaly ľudských vlastností dostala v sne. Práve v sne vyfarbila svoju prvú mandalu emócie, predstavujúcu jej smútok. Ten dostal reálnu podobu bol zhmotnený a viditeľný. A tým sa stal schopným liečenia.

 

 

Vyfarbujme aj online

Kniha Mandaly pre lepší život je obohatená aj mobilnou aplikáciou Mandalive, ktorá je momentálne dostupná pre operačný systém iOS, čiže je možné ju využívať na mobilných telefónoch iPhone a tabletoch iPad. Takto môžete mať svoje mandaly vždy zo sebou aj keď cestujete, či práve nemáte možnosť vyfarbovať mandaly farbičkami.

Aplikácia vám ponúka 6 mandál zdarma, na ktorých si to môžete vyskúšať a po zakúpení aplikácie budete mať k dispozícii 44 mandál, ktoré sa budú priebežne dopĺňať. Dovoľte si prostredníctvom knihy alebo aplikácie nahliadnuť do svojho vnútra a spoznať svoje vlastnosti a emócie v plnej kráse. Môže vám to zmeniť život.

 

Prečítajte si aj Státisíce žien oslovila antistresová revolúcia – vyfarbujú omaľovánky