Spisovateľ Oscar Wilde v roku 1895 napísal: Každá žena sa postupne zmení na svoju matku, a to je jej tragédia. Tejto myšlienky sa chopil britský plastický chirurg Julian Da Silva. Vypracoval štúdiu, v ktorej oslovil dve tisícky žien aj mužov. Pýtal sa ich na jediné: či majú pocit, že sa podobajú na svojich rodičov a kedy sa táto zmena začala diať.  A hoci si nejedna z nás hovorila, že nikdy nebude ako jej mama, až polovica z oslovených priznala, že sa na matku v niečom podobá.

 

Dcéry sú ako mamy, keď porodia

Prvé príznaky oslovené ženy spozorovali tesne po tridsiatke, konkrétne v 33. rokoch. Prvým spúšťačom bol moment, keď sa samé stali matkami. Priznali tiež, že začali pozerať rovnaké programy v televízii, majú podobné záľuby či dokonca používajú rovnaké výrazy ako ich mamy. A v neposlednom rade – páči sa im rovnaký typ mužov.

„My všetci sa meníme na našich rodičov v niektorom bode nášho života  a to by malo byť niečo, čo by sme si mali vážiť. Sú to predsa tí najúžasnejší ľudia na svete,“ povedal Da Silva pre britský denník Daily Mail. „Prvým spúšťačom je, keď sa staneme rodičmi a dôležité sú aj ďalšie prvky nášho životného štýlu,“  dodal. Podľa neho sa tomu jednoducho nedá vyhnúť, akokoľvek sa snažíme. A hoci si takmer každá tínedžerka povedala, že nikdy nebude robiť to, čo ju na mame najviac rozčuľovalo, o pár rokov je presne rovnaká.

Opýtané ženy dokonca priznali, že niektoré fyzické podobnosti s matkami ich priviedli do ordinácie plastického chirurga či na kliniku krásy.

 

Prečítajte si

 

Kedy sa synovia podobajú otcom?

Kto by si však myslel, že mužov sa to netýka, je na omyle. Tí sa začínajú na svojho otca ponášať zhruba v 34 rokoch a spúšťačom zvyčajne tiež býva moment, keď sa sami stávajú rodičmi. So svojimi otcami ich spája priberanie, rednúce vlasy, ale aj rovnaké politické názory, hudobný vkus či to, že chodia zhasínať rozsvietené svetlá v prázdnych miestnostiach.

Zaujímavé sú však aj ďalšie čísla, ktoré nedávno zverejnili britské médiá. Kým 52 percent opýtaných tvrdilo, že sa na rodičov podobá vo veku 30-35 rokov, len 26 percent udalo vek 40 rokov a 10 percent priznalo, že sa začalo ponášať na otca alebo mamu okolo päťdesiatky. Sedem percent opýtaných označilo vek nad 50 rokov a päť percent sa údajne podobalo na rodiča ešte pred tridsiatkou.

Vo veľkej miere na tieto zmeny pôsobí genetika. Tá vplýva na 80 percent našich fyzických, ale aj mentálny daností, len 20 percent ovplyvňuje prostredie. Ak by ste si však išli vydýchnuť, že to nie je váš prípad, je tu ešte iná možnosť – môžete sa podobať na mamu niekoho iného, konkrétne vášho partnera.

Fínski výskumníci  v roku 2012 porovnali tváre 70 párov a ukázalo sa, že je tam istá podobnosť medzi tvárou životného partnera a rodiča druhého z páru. A nejde tu celkom len o fyzické vlastnosti. Americká University of Iowa zas v roku 2008 oslovila 2700 mužov. Výskumníci zistili, že existuje vysoká miera podobnosti medzi mamou a manželkou, najmä, čo sa týka úrovne vzdelania a úspešnosti v kariére. A vôbec na to nevplývalo, či nevesta a svokra spolu vychádzajú alebo si nevedia prísť na meno.