Ešte pred koronakrízou som mala taký plán. Napadol mi, keď som si vymyslela, že budem mať vlastný merch. Zdvihla som telefón, zavolala kamošovi, čo má vlastnú reklamnú agentúru, vymyslel nápad, odporučil ma na ďalšieho kamaráta, ktorý robí grafika. Mám aj tretieho kamaráta, ktorý robí známu značku mikín a tričiek, dali sme si v meste raňajky a dohodli, že by mi to vyrobili.

Hotovo, deal done, to všetko cez sieť kamošov za 0 eur.

Ženy a networking

Kráčajúc domov si hovorím, aké mám v živote šťastie. Ako novinárka sa stretávam v podstate s créme de la créme krajiny a s mnohými ľuďmi, ktorí sú najlepší vo fachu, som už robila rozhovor aj viackrát. Ak sa potrebujem poradiť, viem prosto zdvihnúť telefón a zavolať si s niekým, kto má v danej oblasti roky skúseností. Vyhnem sa tak mnohým chybám, ktoré mi ani nenapadli a pred ktorými ma skúsení ľudia vystríhajú.

Networking je základ všetkého. Lenže v networkingu sú dobrí najmä muži. Po večeroch skočia na pivo, idú na večeru s klientom. Z takého večierka poznajú tamtoho a hentoho a tamtú. Doma im zatiaľ ženy robia fullservis, deti už spia, košele sú v skrini vyžehlené na ráno. O upratovaní a robení slúžky som už stĺpček písala, dokonca viackrát. O tomto dnes článok nie je.

Kráčajúc po tej ulici si pred koronou vravím, že mám vo svojom okolí kvantá superšikovných žien. Jedna robí IT, druhá investuje, tretia chodila na Standford a je na materskej, štvrtá robí v marketingu, piata je moderátorka a ďalšia robí dizajnérku. Rozmanitý svet tridsiatničok, ktoré sa navzájom nepoznajú a mali by sa. Vymyslela som si teda, že budem robiť večery s pohárom vína, kde prosto zavolám šikovné ženy.

Spoja sa, budú networkovať, a nabudúce, keď budú potrebovať možno len 10-minútovú radu v nejakej oblasti, budú vedieť zdvihnúť telefón alebo si napísať, nehanbiť sa a potiahnuť sa. Muži to robia stáročia, je na čase, aby sme sa potiahli my.

Večery zatiaľ musia počkať, lebo reštaurácie ani vinárne tak skoro neotvoria. Ale vy môžete pomôcť nejakej šikovnej kamoške alebo známej. Viete robiť marketing a kamoška má malú firmu? Skúste jej pomôcť pár radami. Máte mladučkú kolegyňu, v ktorej sa vidíte? Zoberte ju do parku na obed a poraďte jej vo firme, kde ste na seniornejšej pozícii. Ešte stále funguje solidarita medzi ženami len málo.

Ženy proti ženám 

Systém je nastavený tak, že stojíme často proti sebe. Máme pocit, že na vrchol sa dostane len jedna alebo dve z nás, prirodzene to vytvára prostredie pre súperenie, nie solidaritu. A naopak - vidíte matku, ženu, kamošku? Nekritizujte ju. Nezosmiešňujte ju. Málokto dokáže byť tak krutý ako žena k žene.

Najmä online. Idiotské pripomienky, čo robíte zle v materstve a tehotenstve. Že ak budete jesť tamto, určite bude vaše dieťa málo inteligentné a ničíte mu život. Ak nedojčí, je zlá matka. Ak išla skôr do práce, je nielen zlá, ale krkavčia. Má faldíky? Tučná, nejde ani do fitka, nestará sa o seba. Mešká? Nezodpovedná, nikdy nebude mať na to, aby šéfovala. Čo na tom, že má na krku dve deti a po ceste dostala defekt. Superžena, povedali by iní.

Mám pocit, že teraz počas pandémie sú ľudia k sebe akísi milší. Okrem tých nervákov v potravinách. Idem si kúpiť kávu a čašník tak rád vidí zákazníka, že by mi to flat white vybozkával, keby mohol. Reštaurácie sú šťastné, že ich podporujete. Obchody šťastné, že ste si prišli niečo kúpiť. Želám si, aby sa pandémia odrazila aj na tom, ako sa správame medzi ženami k sebe navzájom. Že na seba nabudúce sprisahanecky žmurknete na porade, lebo ste tiež museli ráno dieťa trikrát obliekať. Že poradíte, pomôžete. Lebo prekážok máme v živote až-až. Ale pomoci je vždy málo.

Tak si zatiaľ spravme taký virtuálny networking. Nepíšte škaredé komentáre, napíšte každý deň nejakej žene na instagrame alebo facebooku niečo pekné a povzbudivé. Dajte lajk, pošlite srdiečko. Možno má fakt blbý deň a nič sa jej nedarí. Môže to byť kamoška, rodina alebo niekto úplne cudzí. Spravme si pandemické víno bez vína a vinárne, ale so ženami.

Garantujem vám, že koľko pozitív zasejete, toľko sa vám vráti!