Dánsky fotograf Mads Nissen sa stal vo štvrtok laureátom hlavnej ceny World Press Photo of the Year, ktorú organizuje nezávislá nezisková organizácia World Press Photo so sídlom v holandskom Amsterdame.

World Press Photo: prvé objatie

Nissen si ocenenie vydobyl záberom pacientky brazílskeho ústavu sociálnej starostlivosti, ktorá sa po mesiacoch strávených v korovírusovej izolácii objíma so zdravotníckou pracovníčkou.

Foto - Mads Nissen

Objektom víťaznej fotografie s názvom "Prvé objatie" je 85-ročná Rosa Luiza Lunardiová, ktorá strávila v izolácii svojho brazílskeho ústavu sociálnej starostlivosti v Sao Paule päť mesiacov. Ženy sú na danej snímke, ktorá vznikla vlani 5. augusta, od seba oddelené ochrannou plastovou fóliou znižujúcou riziko prenosu tejto nákazlivej choroby.

Ikonická fotografia v čase covidu

Fotografia sa po prvý raz objavila v dánskom denníku Politiken, pre ktorý Nissen fotografuje. "Táto ikonická fotografia pandémie COVID-19 zaznamenáva najneobyčajnejšie okamihy našich životov," uviedol jeden z členov poroty. Snímka zvíťazila aj v kategórii "Všeobecné správy - jednotlivci". "Pre mňa je to príbeh lásky a nádeje v tých najťažších časoch," vyhlásil Nissen (41).

Foto - Esther Horvath

Prestížna súťaž World Press Photo ma veľa mužských víťazov, kategóriu Súčasné témy (Singles) vyhrala žena - fotografka Esther Horvath (The New York Times). Ocenili jej snímku polárneho medveďa s mláďaťom, ktorí sa priblížili k zariadeniu vedcov z vedeckej expedície, čo skúma dôsledky arktickej klímy.