PARÍŽ, BRATISLAVA. Desať rokov vychovávali deti, ktoré neboli ich vlastné. Netušili, že ich biologické deti vyrastajú o 30 kilometrov ďalej.

Po dvadsiatich rokoch za to obom francúzskym rodinám v juhofrancúzskom meste Grasse vyplatil súd odškodné 1,88 miliónov eur. Dcéry neúmyselne vymenili hneď po pôrode v nemocnici v Cannes.  

Dievčatá Manon a Mathilde zamenili v pôrodnici v roku 1994. Vinu má na tom zdravotná sestra, ktorá trpela depresiami, pila a nedodržala predpisy. Tie vyžadujú dať dieťaťu hneď po narodení náramok, ktorý ho priradí k správnym rodičom.

 

Test DNA zaskočil 

Ako prví začali pochybovať rodičia Manon, ktorá mala tmavšiu pleť ako jej mama Sophie Serranová. Keď jej dieťa po štyroch dňoch v pôrodnici dali do náručia, namietala, že má oveľa dlhšie vlásky ako po narodení. Personál nemocnice to odôvodnil tým, že prežilo niekoľko dní v inkubátore. „Verila som tomu,“ povedala podľa DPA Serranová, ktorá mala v tom čase len 19 rokov.

Preveriť sa celú vec rozhodol otec Manon, keď mala 10 rokov. Okolie sa mu roky vysmievalo, že to nemôže byť jeho dcéra. Dal preto urobiť test DNA a ten rodinu zaskočil. Manon nebola otcovo, ale ani matkine dieťa.  

„Bála som sa, že mi dcéru zoberú,“ povedala vtedy Serranová. Polícia zistila, že ich pravá dcéra žila roky asi 30 kilometrov od svojich biologických rodičov.

Nedokázali sa stretávať

Rodiny sa stretli. „Videla som ženu, ktorá bola mojou biologickou matkou, ale pre mňa bola celkom neznáma,“ zareagovala vtedy podľa francúzskych médií Manon. Obe rodiny sa dohodli, že dievčatá ostanú žiť v rodinách, kde vyrastali. Stretávať sa rodiny nedokázali. Bolo pre nich bolestné, že tam vládla „nevedomá rivalita“.

Súd obom vymeneným dievčatám priznal odškodnenie 400-tisíc eur, rodičom po 300-tisíc eur. Pôvodne rodiny žiadali odškodné 12 miliónov eur.