On bol ženatý otec troch detí. Na ňu doma čakal priateľ, v ich spoločnom byte zaťaženom hypotékou. Nebol to žiadny jednorazový flirt. Potom, čo sa zblížili na firemnom večiarku, nasledovali pravidelné dvojhodinové obedy, služobné cesty... Neveru v priamom prenose celé mesiace sledovali kolegovia.

Podľa štatistík sa každý druhý človek už s neverou stretol – ak nepodvádzal on, tak bol podvedený. Avšak, výskumy tvrdia, že obe pohlavia sa na neveru pozerajú trochu inak. Muži ju berú pudovo, dokážu oddeliť telesnosť od citov, ženy skôr hľadajú lásku, no na konci je vždy niekoľko zlomených sŕdc a sklamaná dôvera.

 

 

Ženy odpustia telesnú neveru

Ako neveru vníma muž a ako žena? Podľa štatistík, ktoré vo svojom článku spomínajú české Novinky.cz muži slobodnejšia priznávajú, že sú záletníci, pretože je to spoločensky prijateľnejšie. Český párový terapeut Honza Vojtko však s týmito tvrdeniami nesúhlasí. Ako sa vyjadril pre Ženy v meste, v tejto otázke neexistuje stereotypizácia. „Neexistujú relevantné výskumy, ktoré by hovorili, že ženy vnímajú neveru viac emocionálne a chlapi viac športovo. Zrada bolí každého rovnako. A áno, niet divu, aj chlapi majú emócie. Síce city inak prejavujú, ale to neznamená, že ich nemajú,“ tvrdí.

A hoci svojim polovičkám viacej odpúšťajú práve citovú neveru, ženy záletníkom častejšie odpustia tú telesnú. Súhlasí s tým aj terapeutka Mária Kubišová. „Podľa mňa ženy dokážu neveru skôr odpustiť ako muži. Neviem posúdiť, kto je častejšie neverný, podľa mňa je to vcelku vyrovnané,“ vyjadrila sa. 

Muži vo svojich záletoch zväčša hľadajú to, čo im doma chýba. Nie je to len uznanie či nejaké iskrenie, ktoré im zo vzťahu s  manželkou vyprchalo. Odborníci tvrdia, že si väčšinou veľmi dobre uvedomujú hodnotu rodiny – a spravidla svoju ženu a deti neopúšťajú. A aké sú dôvody ich milostných eskapád? Zväčša sú nespokojní s frekvenciou či kvalitou intímneho života v manželskej spálni. Je za tým aj zlomené ego, keď im chýba uznanie či pochvala, ale aj zvedavosť. Chcú sa presvedčiť, či to bude v posteli s milenkou iné. V neposlednom rade podľa štatistík, ktoré majú k dispozícii Novinky.cz, zohráva úlohu aj genetická informácia. Keď mužov otec bol záletník, je veľká pravdepodobnosť, že takéto sklony zdedí aj syn. A k tomu všetkému stačí už len samota na hotelovej izbe alebo pár pohárikov.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Keď viazne komunikácia

Ženy vyhľadávajú milencovu náruč hlavne vtedy, keď sú citovo vyprahnuté, ich partner im nerozumie a viazne medzi nimi komunikácia. Často sa pod to podpisuje aj nízke sebavedomie, hlad po nežných dotykoch či objatiach. A občas sa stane, že mileneckým pomerom sa žena len chce uistiť vo svojom rozhodnutí odísť z nezdravého vzťahu.

Čo je však zjavné je fakt, že obe pohlavia veľmi trpia, keď vo vzťahu viazne komunikácia. Nie je to totiž len o romantike, ale musia riešiť bežné alebo aj vážne problémy. Odborníci radia, aby páry nenechali svoj vzťah upadnúť do stereotypu, pretože ten dokáže zabiť aj ten najpevnejší zväzok. Najrizikovejšie obdobie prichádza s deťmi. Ženy najčastejšie „zakopnú“ po návrate z materskej dovolenky a muži práve v čase, keď sa im narodí potomok a oni sa cítia byť na druhej koľaji.

Môže nevera vzťah posilniť? Podľa Kubišovej za ideálnych podmienok áno. „Stane sa tak vtedy, ak sa pár rozhodne kompletne prehodnotiť svoje fungovanie pred neverou a ak každý z nich prijme zodpovednosť za krízu, ktorá neverou vznikla. Častejšie však nevera vzťah veľmi zaťaží,“ dodáva.

A čo robiť, keď sa niečo také stane práve vám? Podľa psychoterapeuta Vojtka je dôležité, aby ste po opadnutí prvotného šoku odpovedali na pár otázok: „Mám ho stále rád a chcem s ním ďalej byť? Chce aj on či ona ďalej byť so mnou? Dokážem si to predstaviť?“ Ak sú vaše odpovede áno, tak váš vzťah má zmysel zachraňovať.

„Pozitívne na nevere je, že odkryje často nevedomé príčiny, prečo nám vzťah nefungoval,“ povedal. Pridáva aj skúsenosť z praxe. „Vždy sa  svojich klientov pýtam, čo si myslia, na čom je vernosť dvoch ľudí založená. Väčšinou mi odpovedajú, že na dôvere. A majú pravdu, lenže to je nutný základ. Bez dôvery nemáte žiadny vzťah,“ dopĺňa. Avšak podľa neho je ešte jedna podmienka, ktorá je veľmi dôležitá. „Je to inšpirácia. Ten druhý ma k vernosti inšpiruje. A to je základ riešenia nevery a nastavenia toho, aby sa neopakovala,“ radí Honza Vojtko.

 

 

Ako majú reagovať kolegovia?

No vráťme sa k nášmu príbehu nevery na pracovisku. Zuzana, ktorá bola nechceným svedkom pravidelných milostných podvodov priamo v pracovnom kolektíve, si s týmto problémom nevie dať rady. „Prekáža mi, že to musím sledovať a so mnou aj ostatní kolegovia. Želáme si, aby si to aspoň nechávali po pracovnej dobe. No neviem, či vôbec a ako im to povedať,“ zverila sa.  Pre ňu majú radu obaja terapeuti.  „Riešenie situácie záleží na hodnotovom rebríčku jednotlivých ľudí a na ich vzťahu s neverníkmi. Z môjho pohľadu je to ako akákoľvek iná situácia. Ak existuje otvorenosť a priamosť vo vzťahoch, tak prečo nehovoriť aj o tejto téme?,“ dodáva Mária Kubišová. 

A čo je správne podľa Vojtka?  „Každý by mal siahnuť do svojho svedomia. Ak zistíte, že sa vám správanie vašich kolegov prieči, tak v prvom rade choďte za tým kolegom, ktorého sa to týka a jemu prvému túto spätnú väzbu dajte,“ radí. Avšak, upozorňuje na to, že nevieme, ako to doma majú nastavené. „Trebárs majú otvorený vzťah, ich vzťah končí, rozvádzajú sa a už si našli iného partnera. A vy to neviete. Takže, ak to chcete riešiť, zistite si kontext, v ktorom sa to deje,“ tvrdí. Má však jedno odporúčanie: „Neriešte to. Nie je to vaša zodpovednosť. Nie je to váš život. Venujte sa tomu svojmu a skôr si povedzte, ja sa takto správať nechcem a nebudem,“ dodáva.