BRATISLAVA.  Slovenský Červený kríž (SČK) bude v najbližšom období hľadať dobrovoľných darcov krvi medzi mladými. Od pondelka (16.10.) sa začína Študentská kvapka krvi, ktorá potrvá do 17. novembra.

Kampaň sa začína mobilným odberom v Strednej zdravotníckej škole na Záhradníckej ulici v Bratislave. Neznamená to však, že pomôcť môžu iba mladí, vítaní sú všetci, uviedol SČK. 

"Krv možno darovať aj na odberných miestach Národnej transfúznej služby (NTS) SR a na hematologicko-transfúznych oddeleniach nemocníc," povedala Silvia Kostelná z SČK. Viac informácií o odberných miestach možno nájsť na webe darujkrv.redcross.sk.

Študentská kvapka krvi sa už roky teší záujmu ľudí, krv chodia darovať tisícky záujemcov vrátane prvodarcov. Kampaň má mladých zbaviť strachu z darovania krvi. Niektorí majú podľa SČK obavy z jej odobratého množstva.

Pri jednom odbere, ktorý trvá päť až desať minút, odoberú zdravotníci 400 až 500 mililitrov krvi. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode. Doma si nemožno zabudnúť občiansky preukaz a preukaz poistenca. Po odbere si treba oddýchnuť jednu až dve hodiny, napiť sa a najesť.

 

Prečítajte si aj Akútny nedostatok krvi môžu zmeniť dobrovoľníci v Bratislave