KOŠICE. Na štadióne Lokomotívy v Košiciach sa zajtra uskutoční slávnosť blahorečenia Anny Kolesárovej. Koncom druhej svetovej vojny ju zavraždil sovietsky vojak, keď vzdorovala, lebo ju chcel znásilniť. Anna Kolesárová mala iba 16 rokov. Podľa riaditeľa košického Arcibiskupského úradu Jána Urbana ide o mimoriadnu udalosť. „Anna Kolesárová je prvá laička, ktorá je na Slovensku blahorečená,“ povedal podľa Nového Času. 

Na slávnosti v Košiciach sa očakáva 25 až 30-tisíc ľudí. Veriacich čaká trojdňový program, tzv. Víkend blahorečenia, ktorý sa začal dnes Večernou vigíliou v Dóme sv. Alžbety v Košiciach.

 

Prečítajte si

 

Proces sa začal v roku 2004

Dekrét o mučeníctve Božej služobníčky Anny Kolesárovej schválil pápež František 6. marca 2018. Celý cirkevný proces sa začal v roku 2004. 

Biskupi Slovenska pozývali veriacich, aby 1. septembra prišli do Košíc na slávnosť blahorečenia Anny Kolesárovej prostredníctvom pastierskeho listu.
"Na území Košickej arcidiecézy v dedinke Vysoká nad Uhom sa nachádza jeden hrob, na ktorom je nápis Radšej smrť ako hriech. Je to hrob Božej služobnice Anny Kolesárovej," uvádza sa v pastierskom liste. Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce. 

Práve nápis Radšej smrť ako hriech vyvolal kritiku verejnosti a médií. „Cirkev by si mala priznať, že odkomunikovanie zmyslu blahorečenia „mučeníčky čistoty“ nebolo z jej strany dobré. Tému uchopila z nesprávneho konca („nechcela zhrešiť“), navyše použila výhradne cirkevný jazyk, ktorému väčšina spoločnosti vôbec nerozumie. Podcenila tiež celospoločenský kontext ovplyvnený odkrývaním príbehov domáceho násilia, hnutím #MeToo a ako bumerang vracajúcou sa témou sexuálneho zneužívania v cirkevnom prostředí,“ napísal na sociálne sieti cirkevný analytik Imrich Gazda.

 

Portrét Anny Kolesárovej. Foto TASR – František Iván

 

Zomrela dvoma ranami

Anna Kolesárová zomrela v stredu 22. novembra 1944 večer, keď prechádzali cez Vysokú nad Uhom vojská Červenej armády. Pri prehliadke domov vošiel opitý sovietsky vojak do pivnice pod kuchyňou, kde sa skrývala 16-ročná Anna so svojou rodinou a ostatnými ľuďmi. "Otec požiadal dcéru, aby v kuchyni pripravila pre vojaka niečo na jedenie, no ten začal mladé dievča obťažovať a naliehať, aby sa mu oddala. Ona však napriek hrozbám, že ju zastrelí, odmietla a volila si radšej smrť,"uvádzajú biskupi v liste s tým, že Anna sa vojakovi vytrhla z rúk a utekala naspäť do pivnice. Ako ďalej tvrdia biskupi, vojak na mladé dievča namieril zbraň a zakričal, aby sa rozlúčila s otcom. "Hneď nato svoju hrozbu pred očami jej otca uskutočnil a vypálil dve rany. Anna zomrela pri zvolávaní svätých mien Ježiša, Márie a Jozefa," píše sa v liste. Pochovaná je v rodnej obci. 

Vo Vysokej nad Uhom sa od chvíle, keď tento príbeh v roku 1997 zverejnil vtedajší arcibiskup Alojz Tkáč, začali konať prvé verejné stretnutia mladých ľudí. "Všetci tí, ktorí za tie roky s túžbou po zmene života navštívili dom Anny Kolesárovej, presvedčili sa o tom, že pravá láska je obetavá, nemyslí na zlé, nie je sebecká. Ankin krátky a jednoduchý život, a hlavne jej svedectvo obety, je pre nich i pre nás pozvaním k svätosti. Jej blahorečenie je signálom, že svätosť je pre všetkých," dodali biskupi. 

Slovenské železnice vypravia v sobotu mimoriadny vlak, pôjde z Bratislavy do Košíc tesne po polnoci, rovnakým rýchlikom sa cestujúci dostanú naspäť domov ešte v ten istý deň. Zo záchytných parkovísk povedie bezplatná kyvadlová doprava. Všetci majú na štadión vstup zdarma, otvorený bude od šiestej ráno.