Španielske spoločnosti musia zverejňovať rozdiely vo výške miezd medzi zamestnancami a zamestnankyňami, aby ženám umožnili požadovať viac rovnosti pri odmeňovaní. Podľa agentúry AFP to vyplýva z utorňajšieho vládneho nariadenia.

Ženy sa majú domáhať rovnakých platov

"Je nevyhnutné mať informácie o tom, ako funguje platový systém, pretože práve tu vidíte diskrimináciu, ktorou my ženy trpíme v profesionálnej kariére a v našich životoch," uviedla na tlačovej konferencii ministerka práce Yolanda Díazová.

Spoločnosti s viac ako 50 zamestnancami musia po novom poskytnúť podrobnosti o priemerných mzdách podľa rodu/pohlavia v rámci každej profesionálnej kategórie alebo pracovného miesta, aby splnili "povinnosť zabezpečiť rovnakú mzdu za prácu rovnakej kvality," uvádza sa v texte.

Cieľom takejto transparentnosti je umožniť zamestnancom a odborovým zväzom, aby sa domáhali rovnosti miezd vo firme alebo prípadne aj pred súdom, uviedla ministerka.

Firmy majú šesť mesiacov

Firmy budú mať teraz šesť mesiacov na to, aby sa prispôsobili novej norme, ktorá vyplynula z dohody medzi najväčšími odbormi a socialistickou vládou predsedu vlády Pedra Sáncheza, ktorá sa definuje ako "feministická".

CEOE, hlavná organizácia zamestnávateľov, však odmietla byť súčasťou dohody. Podľa štatistiky agentúry Eurostat v roku 2018 zarobili Španielky v priemere o 14 percent menej ako ich krajania z radov mužskej populácie. Táto hodnota je len o niečo lepšia ako európsky priemer - v rámci EÚ majú totiž muži na rovnakom mieste a pri rovnakej kvalite práce o 14,8 percenta vyššiu mzdu.