Minulú sobotu sa nám pokazil výťah. Výťah už dlhú dobu trochu “blbne”, takže sa to dalo čakať. Bola som naštvaná, strašne naštvaná. V ten deň som mala totiž nachystané veci, ktoré som chcela odniesť do Kompotu, kde robili moji známi zbierku pomoci pre utečencov. Sobota je aj deň, kedy robím veľký nákup, čiže pokazený výťah bol fakt škrt cez rozpočet. Nakoniec som s plnou hlavou nelichotivých slov na adresu firmy, ktorá sa nám stará o výťah, zniesla veľkú tašku z 8. poschodia, aj vyniesla veľký nákup na 8. poschodie. To som ešte verila, že v ten deň výťah opravia.

Výťah nechodil ani v nedeľu. Vraj treba zohnať súčiastku, ktorá vypovedala službu. Moje naštvanie sa stupňovalo. Štyrikrát denne hore-dolu, vyvenčiť psa, vyniesť veci, no, na porazenie. Fučala som už na 5. poschodí. V pondelok výťah stále nechodil, ani v utorok a ani v stredu. Súčiastka nepomohla, porucha je vážnejšia. Začínam si cestou hore spievať pesničku “Po schodoch”. Vo štvrtok som volala do firmy. Vraj skúšajú všetko, ale nejde to. Vtedy sa niečo udialo. Niečo sa v našom dome zmenilo. Všimla som si, že z poschodí zmizol neporiadok. Ľudia uvoľnili cestu, aby sa nám lepšie chodilo po schodoch.

V piatok mladá susedka pomohla staršej susedke s nákupom. Môj syn celý týždeň venčil psa bez odvrávania a pomohol s nákupom aj mne. Ja som zasa spoznala susedov a začali sme sa spolu baviť po prvýkrát, odkedy som sa nasťahovala. Prestali sme nadávať, prestali sme sa sťažovať. Začali sme spolupracovať.

V sobotu som sa zadýchala až na 7. poschodí. Nechodiaci výťah už beriem ako nástroj na vylepšenie kondície. Uvedomujem si, že pešo som chcela chodiť už dávno, len ma moja lenivosť vždy premohla. Na aplikácii v telefóne pribúdajú spálené kalórie hehe, mám fitko zadarmo.

Zaseknutý výťah v nás niečo odsekol. Nepohodlná situácia, spoločný problém v nás otvoril iný svet. Svet vzájomného pomáhania, namiesto ľahostajnosti. Svet zbližovania namiesto odťažitosti. “Blbý” výťah prelomil ľady medzi zaneprázdnenými rodinami zatvorenými za dverami bytov. Chtiac-nechtiac sa stretávame na schodoch a spoznávame, čo sme kto za ľudia.

 

PS: Je nedeľa a výťah stále nechodí.

 

Prečítajte si a aj  Keď budeš mať 40, všetko sa zmení