BRATISLAVA. Najdrahšie vyjde nájomné v New Yorku – Horná časť Piatej avenue zostáva aj v tomto roku jednotkou v najvyšších cenách na meter štvorcový. Za prenájom priestorov tu zaplatíte takmer 30 tisíc eur ročne za meter štvorcový.

Len o niečo lacnejšie vyjde nájomné v svetovej dvojke hongkonskej ulici Causeway Bay. Meter štvorcový stojí ročne na necelých 28 tisíc eur.

Trojku najdrahších ulíc sveta uzatvára aj tento rok parížska Champs Élysées s niečo vyše 13 tisíc eurami na meter štvorcový ročne.

Ukázala to každoročná správa Najdrahšie nákupné ulice sveta od spoločnosti Cushman & Wakefield, ktorá hodnotí ulice sveta podľa cien nájomného. Tento rok vychádza už 28-krát.

 

 

Bratislava je na chvoste

Bratislavská obchodná je na 56. mieste s nájmom vo výške 528 eur na meter štvorcový na rok. Vlani bola na 53. mieste s rovnakou výškou nájomného.

V rámci nášho regiónu je najdrahšia pražská ulica Na Příkopě. Nájom 2400 eur na meter štvorcový ročne ju posunul na 23. miesto. Oproti minulému roku si tak polepšila o dve miesta. Za priestor na budapeštianskej Vaci utca zaplatíte 1200 eur na meter štvorcový ročne.

Pred nás – na 40. priečku, sa dostala aj ulica Nowy Sviat vo Varšave s nájmom vyše tisíc eur na meter štvorcový ročne.

Najdrahšia ulica v našom okolí je viedenská Kohlmarkt s nájomným 4620 eur na meter štvorcových ročne. Viedeň sa tak s touto ulicou dostala na 10. priečku rebríčka. Vlani bola s rovnakou cenou 9ta.

 

 

Kamenné obchody stále vedú

Podľa tohtoročnej správy stúpla výška nájmu v sledovaných nákupných uliciach o 36 percent. „Dopyt po správnom priestore na správnom mieste je silný a nedostatok ponuky na väčšine hlavných lokalít európskych miest ďalej tlačí na nájomné,“ vysvetľuje Justin Taylor, vedúci maloobchodného EMEA tímu v spoločnosti Cushman & Wakefield.

Obchodníci vnímajú podľa neho online priestor skôr ako doplnok než plnohodnotnú náhradu kamenných predajní.

 

Prečítajte si aj Najdrahšie nájomné je v New Yorku, Bratislava otvára druhú päťdesiatku