Na diagnostikovanie problémov s očami je v školskom veku už neskoro, upozorňujú detskí oftalmológovia.

„Prevencia a včasná diagnostika pomôže predísť možným komplikáciám a 10-násobne ušetrí štátu peniaze“ hovorí prof. MUDr. Anton Gerinec, CSc. Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu. Najlepšie už v škôlke. 

 

 

Škôlkar nevie okoliu naznačiť, že má ťažkosti napríklad so zaostrovaním na predmety, a tak si mnohokrát ani vnímavý rodič nič nevšimne. Čo ujde našim pohľadom, neujde autorefraktometru, bezdotykovému modernému prístroju, ktorý dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku. Vyšetrenie je neinvazívne bezdotykové a bezbolestné vyšetrenie zo vzdialenosti 1 metra.

 

 

Vďaka projektu Zdravé oči už v škôlke, realizovanému pod záštitou Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, s podporou spoločnosti BILLA a občianskeho združenia BILLA ľuďom, bude môcť v tomto v roku až 10 000 detí prejsť bezplatným preventívnym meraním zraku priamo vo svojej škôlke.

Ak viete o materskej škole, kde by mali o zmeranie zraku záujem, stačí vyplniť kontaktný formulár na: http://zdraveocivskolke.sk/ponuka.php.

V januári už vyšetrením prešli deti z materskej škôky bývalej moderátorky Anety Paríškovej. „Vždy rada podporím dobrú myšlienku. A táto je nielen dobrá, ale pre mňa šitá na mieru. Mám troch synov v predškolskom veku a ďalších 20 detí v škôlke, ktorú riadim. Čím skôr sa odhalí zdravotný problém, tým je väčšia šanca na jeho vyriešenie“ povedala na tlačovej konferencii k projektu jeho ambasádorka Aneta Parišková.

 

 

Podľa Únie nevidiacich a slabozrakých je to dôležité vyšetrenie. "Môže to pomôcť zmierniť vývin zrakovej poruchy či dokonca ju časom primeranou liečbou celkom odstrániť," povedala Tatiana Winterová, riaditeľka únie. 

 

Prečítajte si aj Optimizmus predlžuje ženám život