Bŕŕŕŕŕŕrŕ! Zaznelo najprv medzi dverami spoločenskej miestnosti oddelenia detskej kardiochirurgie primára Mateja Nosáľa. Potom nastalo ticho a plač malých pacientov,  ktorí na vlastné oči videli čerta po prvý raz. Bol to veľmi kamarátsky čert a tak do piatich minút všetky na slzy zabudli. A keď prišiel na oddelenie Mikuláš s darčekmi, šťastnejších pacientov by ste na Slovensku nenašli. Vďaka Nadácii Šťastné srdcia prišiel Mikuláš na oddelenie detskej kardiochirurgie po tretí raz.  Pre deti a ich blízkych  nadáciu založil personál oddelenia.

 

 

Nadácia, čo tu býva

„Chceli sme pre naše deti nadáciu, ktorá skutočne na oddelení aj býva. Naši členovia buď na oddelení pracujú, alebo pracovali. V Nadácii Šťastné srdcia poznáme každého jedného pacienta a ich blízkych. Nepotrebujeme si prenajímať žiadne priestory na fungovanie a nikto z nás za prácu v nadácii nie je platený. Tým, že nadácia pracuje priamo na našom oddelení, vieme  pacientom pomôcť zo dňa na deň. Príspevky máme aj od rodičov, ktorí sa nám chcú zavďačiť,“ vysvetľuje založenie vlastnej nadácie Matej Nosáľ, primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra a predseda Správnej rady Nadácie Šťastné srdcia.

A tak každý po hospitalizácii odíde s tým, čo najviac potrebuje, alebo urobí radosť. Od rozprávkovej knihy na želanie, až po odsávačku, bez ktorej by malý pacient nemohol po mesiacoch oddelenie opustiť.

 

 

Anjeli na oddelení

S Mikulášom a čertom prišiel, samozrejme, aj anjel. Ale v skutočnosti bolo na Mikuláša na oddelení anjelov viac. Nielen z vysoko špecializovaného tímu detských kardiochirurgov a sestier, ale aj spomedzi rodičov. Napríklad otec malej Bajky, ktorý už roky odvádza svoj starostovský plat práve Nadácii Šťastné srdcia. Či rodičia malého chlapčeka, ktorý po operácii  vyhlásili v Komjaticiach zbierku.

„So synom som si na oddelení prežila všetko. Bolo to najbolestivejšie obdobie môjho života. Kto to neprežije, nepochopí. Nikdy by som si nepomyslela, ako zle je na tom zdravotníctvo. Rozhodla som sa vyzbierať peniaze na inkubátor s pľúcnou ventiláciou, pretože som videla deti, ktoré neprežili len preto, že ich nestihli zoperovať. Verím, že budem motivovať aj ostatných ľudí, aby sme vyzbierali peniaze a tak deti zachránili. Žiaľ, realita je taká, že im špeciálny inkubátor chýba. Stojí 250-tisíc eur, ale verím, že sa nám podarí motivovať ďalších, aby prispeli. Keby som toľko peňazí mala, dala by som všetky, aby som pomohla ďalším deťom,“  povedala s odhodlaním mama malého pacienta Monika Zábojníková.

 

 

Známe osobnosti prišli tiež

Mikuláša Nadácie Šťastné srdcia  podporili aj osobnosti spoločenského života. Moderátorka Adela Banášová s Petrom Modrovským, herec Ady Hajdu, spisovateľka Petra Nagyová – Džerengová, či hovorca Operačného strediska záchrannej služby Boris Chmel. Petra Nagyová-Džerengová do poslednej chvíle podpisovala deťom svoju poslednú rozprávkovú knižku.

„Minulý rok som nečakane musela dvakrát volať dcérke záchranku.  Takže ja som na neľahké nemocničné prostredie zvyknutá. Dnes tu bola jedna skvelá atmosféra. Aj na JISKE. Samozrejme, ma to rozochvelo, ako matka 4 detí prežívam pri pohľade na JIS všeličo, ale my ženy berieme veci ako prichádzajú, takže asi aj preto sú pri deťoch na oddelení hlavne mamičky. Ja zvyknem hovoriť, že žena vydrží viac ako človek,“ zasmiala sa milo spisovateľka, ktorá sa už teraz teší ako príde na oddelenie čítať deťom rozprávky. 

 

 

Boris Chmel podporil predvianočné stretnutie svojou prvou vernisážou obrazov. Jeden obraz už v lete venoval do charitatívnej dražby Charity golf cup 2015, vďaka ktorej Peter Bondra a Miro Šatan zakúpili najmodernejšiu 3D tlačiareň.

„Som veľmi rád, že ako prvé mohli na vlastné oči vidieť moje obrazy detičky. Detské oko je ďaleko vnímavejšie ako oko dospelého. Vidí každý falošný kontrast, každý falošný odtieň. Ak sa im to páčilo, tak sa veľmi teším, pretože som bol pripravený aj na tvrdú kritiku. Takže moja prvá vernisáž dopadla veľmi úspešne.  Teším sa, že sa im to páčilo,“ povedal dvojnásobný Naj hovorca roka Boris Chmel. Pre deti Nadácie Šťastné srdcia vybral obrazy s pestrými farbami, ktoré zatiaľ nepredáva.

 

 

Pomáhajú vysokoškoláci

„Veľmi si vážime, keď medzi nás prídu osobnosti a snažia sa aspoň na chvíľku začleniť do reality života nášho oddelenia detí po operáciách vrodených srdcových chýb. Veľmi nás to povzbudzuje a pomôže trochu zrelaxovať po náročných zákrokoch. Často aj nevľúdneho lekárskeho života. Nesmierne si to vážim,“ s úctou sa vyjadril rešpektovaný odborník Nosáľ, jeden z TOP 10 lekárov Slovenska. 

Medzi deťmi sa motali vysokoškoláci zo stavebnej fakulty v Bratislave. Na prvý pohľad bolo jasné, že to nie sú pacienti, ale študenti, ktorí nepohrdnú koncertom, diskotékou, či pivom. Tak čo robia bezstarostní mladíci na Mikulášovi pre pacientov?

„Rozhodli sme sa podporovať tento jedinečný špecializovaný tím detských kardio. Keď už ideme na koncert, diskotéku,  či si jednoducho vypiť, snažíme sa vyzbierať príspevky pre Šťastné srdcia. V decembri sme zorganizovali 2. benefičný koncert a odovzdali sme im od spolužiakov 2 500 eur. A 20. januára začneme za ne prerábať kúpeľňu na oddelení detskej kardiochirurgie. Všetci ľudia by stále mali mať v hlave, že pomôcť sa dá veľmi jednoducho a kdekoľvek. Chceme byť príkladom,“ povedal Rasťo Kvasnica  zo Stavebnej fakulty  STU BA zo skupiny Stavbárske srdce.

 

 

 

Prečítajte si aj Na deň detí prišlo aj prvé 3D bábätko na svete. Malá Hanka