BRATISLAVA. Môže to byť len krátky úsek na obľúbenej trase, kde sa pri rannom či večernom behu necítite bezpečne. Alebo nočný spoj, kde sedíte len vy a nedôveryhodne vyzerajúci muž. Možno len prechod cez dedinský most, kde nikoho niet a hovoríte si, že tu sa pomoci nedovoláte, nech by ste robili čokoľvek. A možno cez ten prechod ide z diskotéky vaša dcéra.     

 

 

Nastavíte si len čas

Slovenský startup ponúka novú mobilnú aplikáciu, ktorá upozorní na to, že ste vy alebo vaši blízki v nebezpečenstve bez toho, aby ste museli stlačiť niektoré tlačidlo na vašom mobile.

„Na to väčšinou nie je čas, ak sa niečo stane. Podobné aplikácie na svete už sú, ale všade musíte stlačiť tlačidlo na telefóne. Pri našej mobilnej aplikácii BeeSafe si vopred nastavíte timer (časovač) na istý čas a ak počas toho nepotvrdíte, že ste v bezpečí, aplikácia vo vašom smartphone tichým alarmom upozornila vašich blízkych, že sa niečo deje. Pracujeme na tom, aby sa pri hlasnom alarme obrazovka zamkla na kód a útočník nemohol alarm zrušiť. Tiež chceme, aby alarm upozornil mestskú políciu, ktorá by mohla zareagovať rýchlejšie,“ vysvetľuje produktová a marketingová manažérka Veronika Jankovičová, zo slovenského tíme, ktorý vyhral Startup Weekend v Žiline koncom minulého roka, tiež cenu The best startup award v Holandsku a cenu publika v súťaži Forbes 30 under 30.

Systém si vopred nastavíte, označíte rodinu, priateľov. Ak v predvolenom čase nepotvrdíte, že ste v bezpečí, aplikácia im vyšle tichý alarm v podobe SMS správy alebo emailom, prípadne správu prostredníctvo aplikácie, ak ju máte stiahnutú tiež. Každému, koho ste v aplikácii uviedli, sa ukáže trasa, po ktorej ste išli, keď ste aplikáciu zapli a vašu polohu.

 

Michal Kačerík, Veronika Jankovičová a Peter Strážovec.

 

S nápadom prišli muži

„Cieľová skupina sú hlavne ženy, ale aj rodiny s deťmi,“ vysvetľuje Jankovičová. S aplikáciou chcú uspieť na slovenskom trhu, ale záujem je aj v iných európskych krajinách a v menej bezpečných štátoch južnej Ameriky či na Blízkom východe. 

S nápadom ako chrániť slabších prišli dvaja muži. Michal Kačerík a Peťo Stražovec, ktorí dovtedy hlavne mentorovali druhých, si chceli sami vyskúšať aké to je rozbehnúť startup. Kačerík kedysi cestoval stopom a podobnú aplikáciu by neraz použil. Strážovec zase často cestuje mimo Žiliny a preto ho napadlo, urobiť aj zóny, aby aplikácia neupozorňovala blízkych v Žiline, že ste v nebezpečenstve v Bratislave či v inom meste. Jankovičová do toho dala okrem znalostí, aj ženský pohľad pri kampaniach. Sama je bývalá športovkyňa, ktorá sa venovala tenisu a karate, a tak v startupe spojila znalosti z bojových umení i znalosti v IT.

Mobilná aplikácia sa zatiaľ len testuje. Skúšobne si ju v prvých štyroch dňoch stiahlo asi 400 ľudí.

Je už dostupná pre androidové zariadenia a tento mesiac by už mala fungovať aj pre iPhony.

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.