Šesť žien z rôznych kútov planéty, ktoré spája zápas o domov. Výstava Všetko sa začína doma: Ženy a ich boj o domov upozorňuje na porušovanie ženských práv po celom svete.

Všetko sa začína doma

Dianu a jej sedemročného syna vyhodil majiteľ z podnájmu prakticky zo dňa na deň. Syn zostal bývať u otca, ktorý s nimi už nežil. Diana strávila 3 dni a noci na ulici len s kabelkou. „Pamätám si najmä na hanbu a strach,“ opisuje Diana životnú udalosť. Jej domovom sa na rok a pol stala nocľaháreň st. Vincenta de Paul, kde spávala vo veľkej miestnosti s ďalšími ženami. Ročne v tejto nízkoprahovej nocľahárni prespáva dvesto žien.

„Stratiť domov sa dá rýchlo, ale návrat do bežného života môže byť ťažký a dlhý,“ hovorí Diana, ktorá si váži podporu od pracovníkov nocľahárne, ktorí jej vždy pomohli. Teraz už býva v prenajatom byte a jej sny o budúcnosti sú jasnejšie.

 


Foto - Habitat for Humanity, Všetko sa začína doma

 

Práva žien na domov

Aj to je jeden z príbehov fotografickej výstavy Všetko sa začína doma. Každý z nich odzrkadľuje jeden problém, ktorému ženy čelia vo vzťahu k bývaniu – predsudkom, tradíciám, vojnovým konfliktom, chudobe, ale aj klimatickým zmenám. Pre milióny žien po celom svete nie je vlastné bývanie samozrejmosťou. Na Slovensku si ženy môžu kúpiť nehnuteľnosť, vlastniť pozemok, vybaviť si hypotéku alebo objednať si služby domácich majstrov. V mnohých iných kútoch sveta sa ich práva k bývaniu končia pri upratovaní a starostlivosti o domácnosť.

 

 
Všetko sa začína doma: Ženy a ich boj o domov

Spoznajte osudy šiestich silných žien na výstave #vsetkosazacinadoma, ktorú nájdete do 5. 4. pred Starou tržnicou v Bratislave a do 22. 3. v IKEA. Alebo si pozrite našu výstavu online na www.vsetkosazacinadoma.sk.

Posted by Všetko sa začína doma on Monday, March 11, 2019

Odborníci varujú pred kolapsom

Očakáva sa, že do roku 2050 sa zdvojnásobí počet ľudí, ktorí žijú v mestách. Pribudnú v nich milióny ľudí hľadajúcich prácu, utekajúcich pred vojnami alebo klimatickými zmenami.

Problém s (ne)dostupnosťou bývania pre ženy preto bude ešte akútnejší. „Stáva sa z toho doslova boj o prežitie,” hovorí Katerina Bezgachina, komunikačná riaditeľka organizácie Habitat for Humanity. Nezisková organizácia spolu s partnermi a dobrovoľníkmi pomáha znevýhodneným rodinám získať dostupné a bezpečné bývanie. Bezgachina objasňuje, že v niektorých krajinách nemajú ženy právo vlastniť alebo dediť nehnuteľnosť alebo, ak to právo majú, tak v praxi nefunguje.

 


Foto -  Všetko sa začína doma

 

Ženy obmedzujú zvyky, tradície a stáročia patriarchátu. Je to problém najmä v Afrike, Latinskej Amerike a Ázii, ale do istej miery sú ohrozené aj ženy v Európe. „Roky práce našej organizácie mi však ukázali dve dôležité veci - poprvé, v globalizovanom svete sa nás týkajú aj zdanlivo vzdialené problémy. Mali by sme ich pochopiť a pomáhať riešiť,” vysvetľuje K. Bezgachina. „A podruhé - aj z tých najhorších problémov existuje východisko. Ženy v našej výstave sa rozhodli bojovať o svoju strechu nad hlavou a nakoniec uspeli.”

 


Foto - Habitat for Humanity, Všetko sa začína doma

 

Podpora Sloveniek

Ambasádorkou výstavy je speváčka Celeste Buckingham. „Celý môj život, moja kariéra sa začala doma. Nie všetky ženy vo svete však majú také šťastie. Dokonca je to problém aj mnohých žien na Slovensku.“ Výstavu verejne podporili aj známe osobnosti, ako napríklad novinárky Zuzana Kovačič Hanzelová a Veronika Cifrová Ostrihoňová, herečka Kristína Tormová, komička Lujza Garajová Schrameková a maliarka Dominika Žáková. Na svojich sociálnych sieťach predstavujú príbehy žien z výstavy a vťahujú svojich followerov do debaty o problémoch žien. Problematiku vníma citlivo aj primátor Matúš Vallo, ktorý prevzal záštitu nad výstavou.

V Bratislave je výstava prístupná pred budovou Starej tržnice do 5. apríla. V obchodnom dome IKEA zase vznikla špeciálne zariadená miestnosť. Pre návštevníkov a zákazníkov bude otvorená v bežné otváracie hodiny až do 21. marca 2019.

Celú výstavu je možné si prezrieť aj online na stránke www.vsetkosazacinadoma.sk.