Leto je náročné obdobie. Nech robím, čo robím, nemám šancu stíhať popri práci všetky tie lákadlá, ktoré sa núkajú: posedenia s kamoškami a ľadovou kávou na letných terasách, predstavenia pod holým nebom, kúpanie, bicyklovanie, festivaly, turistika, záhrada... Niečo zákonite musí ísť bokom. Domácnosť! Aj keď fyzikálne zákony hovoria, že všetko má svoj začiatok a všetko má svoj koniec, bordel je nekonečný, bordel je večný...

Tak si hovorím, že dnes, keď meteorológovia konečne sľubujú mierne ochladenie, sa do toho pustím. Ale čo čert nechcel, hneď zrána mi došla do rany dôležitá vedecká informácia.

Žiadne konšpirácie, žiadne výmysly. Seriózny výskum! A podľa neho, pravidelné upratovanie, pri ktorom sa používajú čistiace prostriedky, môže mať na pľúcne funkcie taký vplyv, že po dvadsiatich rokoch spôsobí škodu, ktorá je porovnateľná s tým, akoby ste každý deň vyfajčili škatuľku cigariet. Tvrdí to nórska štúdia, ktorá bola uverejnená v časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. Chemikálie z čistiacich prostriedkov podľa tejto štúdie deň za dňom spôsobujú poškodenie dýchacích ciest a urýchľujú tak tempo poklesu pľúcnych funkcií, ku ktorému dochádza vekom.

 

 

Jasné, že najhoršie sú na tom ženy profesionálky, ktoré upratujú aj v práci. Ale aj ženy, ktoré často drhli len svoju domácnosť, mali vyšší pokles pľúcnych funkcií v porovnaní s lenivkami, ktoré upratovanie doma až tak vážne neberú.

Neviem, čo vy na to, ale mnou tento výskum dosť otriasol. Hneď som si spomenula na všetky tie drhnutia domácnosti v rámci jarného či predvianočného upratovania, alebo upratovacích sobôt, k čomu nás mama viedla už od detstva ako k niečomu ušľachtilému a prospešnému. Veď tu ide o život! Z celého srdca ďakujem nórskym výskumníkom za tieto prospešné zistenia. Hneď idem oznámiť mame, že naozaj nie som lenivá, keď zavriem dvere na rozbombardovanom byte a idem s deckami na kúpko. Ja len zdravo žijem!