Kde sa dvaja hádajú, vyhrávajú štatistiky. Existuje hneď niekoľko prieskumov, ktoré sa zamerali na porovnanie mužov a žien z hľadiska bezpečnosti na cestách. Jeden z nich priniesla napríklad poisťovňa Generali.  

Štatistiky, ktoré búrajú predsudky

Poisťovňa vyhodnotila škodovosť mužov a žien pri poistení motorových vozidiel v rokoch 2017 – 2020. Výsledky hovoria jednoznačne: ženy v tomto období spôsobili menej ako tretinu poistných udalostí. 

Podobné výsledky ukazujú aj rôzne iné prieskumy. V bezpečnosti na cestách vedú jednoznačne ženy. Dodržiavajú dopravné predpisy, sú opatrnejšie a užívajú si skôr pokojnú ako rýchlu jazdu. 

To, že sú ženy horšie šoférky ako muži, je skrátka len jeden z predsudkov. Schopnosti vodiča nezávisia od jeho pohlavia. 

Otázkou však je, či z toho ženám vyplývajú aj nejaké výhody. Môžu napríklad na základe tejto prednosti uzatvoriť výhodnejšie povinné zmluvné poistenie (PZP)? Áno i nie. Táto problematika je totiž trochu komplexnejšia. 

Môžu ženy získať výhodnejšie PZP? 

Cena PZP nie je pre každého rovnaká. Pre vodičov sa určuje individuálne a dvaja vodiči s rovnakým autom nemusia platiť rovnakú sumu. 

Poisťovne pri určovaní výšky poistného zohľadňujú rôzne parametre. Sú to predovšetkým značka a model vozidla, výkon a objem motora, hmotnosť vozidla, rok výroby a ďalšie. Výška poistného sa odvíja aj od miesta vášho trvalého bydliska, od vášho veku a od toho, či už ste niekedy zavinili dopravnú nehodu.

Pohlavie samotné teda výšku poistného neovplyvní. Ak však patríte k vodičkám, ktoré naozaj jazdia bez nehody, lepšiu cenu PZP získate zľavou za bezškodový priebeh. Čím dlhšie jazdíte bez nehody, tým viac na PZP ušetríte. Jazda bez nehody vám dokáže znížiť cenu PZP aj o niekoľko percent.

Jazdiť bezpečne sa teda rozhodne oplatí. A to bez ohľadu na to, či ste muž alebo žena. To však nie je zďaleka jediný spôsob, ako sa dá na PZP ušetriť. 

Na získanie cenovo najvýhodnejšieho PZP existuje jedna overená cesta. Porovnávajte. Nie je nič jednoduchšie, ako sadnúť si k notebooku alebo mobilu, zadať do kalkulačky PZP evidenčné číslo vášho vozidla a pár informácií o jeho držiteľovi. Na základe týchto údajov vám portál Superpoistenie.sk porovná ponuky všetkých poisťovní, ktoré poskytujú PZP na našom trhu a vy si vyberiete tú najvýhodnejšiu. Následne dokážete PZP online aj uzavrieť. 

Pozor však, cena je síce dôležitá, nemala by byť však jediným faktorom, podľa ktorého sa budete rozhodovať. Všímajte si aj možné pripoistenia a rozsah asistenčných služieb. Dôležité sú aj výšky limitov, ktoré vám budú vyplatené v prípade nehody. Len ak zvážite všetky tieto parametre, dokážete si vybrať PZP, ktoré bude pre vás najvýhodnejšie. (Tak smelo do toho. :-)