ZüRICH, BRATISLAVA. Bohatnú vo vlastnom biznise alebo dedia veľký majetok po rodičoch či manželovi. Majetných žien pribúda tak významne, že sa na nich chcú zamerať švajčiarske banky. Veľké banky ako UBS a Credit Suisse tvrdia, že je to veľký nevyužitý potenciál. 

Hodnota majetku, ktorú budú ženy kontrolovať v roku 2021 vzrastie zo súčasných 13 na 18 biliónov USD (12,36 až 17,12 biliónov eur). Podľa prognózy banky UBS tak bude suma vyššia ako spoločný čínsky a indický ročný hrubý domáci produkt. Po investoroch do 30 rokov sú ženy druhou najzaujímavejšou skupinou, ktorá rýchlo rastie, tvrdí Boston Consulting Group.

 

Foto - TASR/AP

 

Ženy rozmýšľajú inak

Švajčiarske banky chcú preto ponúkať investičné poradenstvo špeciálne pre ženy. „Náš sektor musí ešte veľa urobiť, aby jeho služby prispôsobilo potrebám žien,“ povedala podľa DPA Olga Milerová, šéfka poradenstva UBS.

Banky tvrdia, že ženy a muži fungujú inak. „Nedá sa to povedať paušálne, ale muži sa na konzultáciách zameriavajú skôr na technické aspekty a výnosy. Ženy plánujú dlhodobejšie. Skôr sa zameriavajú na dosiahnutie životných cieľov,“ povedala podľa DPA bankárka Fabienne Briggelerová z Credit Suisse.

Podľa skúseností bánk testujú muži ako klienti skôr znalosti investičných poradcov, ženy si zakladajú na dôvere. „O to dôležitejšie je, aby poradcovia počas rozhovoru dobre počúvali,“ povedala Briggelerová.

 

Foto - Shutterstock

 

Muži sa neboja rizika

Odborníci si však nemyslia, že ženy fungujú v biznise úplne inak ako muži. „Bolo by príliš zovšeobecňujúce tvrdiť, že ženy sa viac zameriavajú na etické investície ako muži,“ povedal podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung Wolfgang Reittinger z Frankfurt School of Finance and Management, ktorý sám pracoval 30 rokov v súkromnom bankovom sektore.

„Samozrejme, že sa treba starať o ženy ako cieľovú skupinu. Ale nie s tým, že fungujú inak ako muži,“ povedal. Každý klient, muž alebo žena, má iné požiadavky. Reittinger však pripúšťa, že ženy na rozdiel od mužov predsa len postupujú menej rizika.

To v roku 2015 potvrdila aj renomovaná univerzita Imperial College v Londýne. Podľa nej mužský sexuálny hormón testosterón a stresový hormón kortizol ovplyvňujú rozhodovanie na burze, a to smerom k väčšiemu riziku.

.

Prečítajte si aj Podnikateľky by mali zohľadniť svoj cyklický time management, hovorí lektorka Dana-Sofie Šlancarová