Keď v roku 2000 ako riaditeľka hotela začínala, jej mužskí kolegovia si mysleli, že to bývalá recepčná, ktorá sa do Luhačovíc vydala, nezvládne. Mýlili sa. Miloslava Fialová dokázal rovnako dobre viesť kúpeľnú cukráreň i hotely Jestřábí či Jurkovičov Dom, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a vychýrenou dominantou kúpeľného mesta Luhačovice na Morave.

Dnes je riaditeľkou hotela Alexandria, ktorý nedávno vyhlásili za najlepší Spa&Welness hotel v Zlínskom kraji. Najlepším hotelom sa stal päťkrát počas šiestich ročníkov súťaže Czech Hotel Awards.

 

Hotel Alexandria v Luhačoviciach.  Foto - lazneluhacovice.cz

 

Ženy to majú ťažšie

„Viesť hotel je vždy ťažké,  a je jedno, či ste muž alebo žena. Záleží hlavne na  vedomostiach, schopnostiach, prístupe k zamestnancom, prístupe k hosťom. V každom prípade to majú ženy ťažšie. Keď som začínala, bola som jediná medzi mužmi, ale obstála som a riaditeľkou som už 17 rokov,“ hovorí pre Ženy v meste Miloslava Fialová.

Hotel vedie s ďalšími ženami. Šéfkuchárkou je Jirka Boráňová, ktorá nedávno dostala medailu Magdalény Dombromily Rettigovej, českej buditeľky a autorky kuchárskych kníh. V hoteli Alexandria sú ženy aj na pozícii obchodnej manažerky a vedúcej wellnessu. „Myslím si, že ženy sú veľmi organizačne schopné a vedia naozaj robiť viac vecí naraz. Sú veľmi empatické, svedomité a cieľavedomé, hlavne neriešia veci silou ako to zvyknú robiť muži. Rozhodujú sa s citom a intuíciou, čo je pri práci s ľuďmi veľmi dôležité. Na ľudí predsa nemôžete kričať. Zamestnanci aj hostia, keď cítia dobrú vôľu pri riešení problémov, tak vám ju vrátia,“ smeje sa riaditeľka.

 

Riaditeľka a šéfkuchárka Jirka Boráňová s medailou Magdalény Dombromily Rettigovej.  Foto - autorka 

 

Deti len od 12 rokov

Hoci Alexandriu vedú hlavne ženy, deti majú povolený vstup do hotela až od 12 rokov. „To rozhodnutie má svoj vývoj. Do hotelov v Luhačoviciach chodili najprv len pacienti, neskôr prišli na dovolenku aj samoplatcovia. Ja som predtým sedem rokov viedla hotel Jurkovičov dom, kde sme chceli získať mladú klientelu, preto sme do hotela povolili prístup aj deťom klientov. Ale to bolo veľmi náročné. Stačia vám dve deti, aby rušili ostatných hostí, a ak hotel nie je prispôsobený deťom, keď nemajú jedáleň, vlastný bazén, tak pre ostatných hostí je to náročné, aj keby boli veľmi tolerantní,“ vysvetľuje Fialová.

 

Foto - lazneluhacovice.cz

 

Keď ju v roku 2009 poverili, aby rozbehla luxusný hotel Alexandria, rozhodla sa počet detských hostí vekovo obmedziť. „Vzbudilo to veľa kritiky, ale myslím si, že sme to ustáli a klienti si to dnes nevedia vynachváliť,“ vysvetľuje riaditeľka, ktorá do hotela neberie ani vlastné deti a vnúčatá.

 

Welness hotela Alexandria.   Foto - Foto - lazneluhacovice.cz

 

Hitom sezóny sú single

Riaditeľka sa snaží osloviť iných hosti, než rodiny s deťmi. Hitom sezóny pre rok 2017 sa stal víkendový pobyt pre single cestovateľov. „Sú to malé skupiny mužov i žien, sólo cestovateľov, ktorým pripravíme program s koučkou podľa toho, či si chcú víkend naozaj užiť sami alebo sa majú chuť s niekým zoznámiť a zažiť niečo nové. Všetko je však dobrovoľné, do ničoho ich nenútime,“ vysvetľuje riaditeľka.

 

Foto - lazneluhacovice.cz

 

Hotel Alexandria s najväčším a najluxusnejším wellnessom v Luhačoviciach prebrala Miloslava Fialová v čase, keď tam nebol jediný zamestnanec a ani žiadna lyžička. Vybudovala ho od piky, vyberala všetko – od obrusov, cez menu v reštaurácii až po zamestnancov, ktorých je dnes 60. Najviac v hoteli dbá na eleganciu a vedie k tomu aj hostí.

Elegancia je niečo, čo v priestoroch hotela cítite všade. „Alexandria je veľmi elegantná a my by sme boli radi, keby aj naši hostia chodili do nášho hotela a reštaurácií elegantne oblečení. Keby zvážili, že do pekného prostredia by sa mali obliekať inak ako do športového. Snažíme sa ich trochu vychovávať,“ hovorí šarmantná riaditeľka, ktorá ide v elegancii určite príkladom. Do nočného klubu, kde sa v sobotu tancuje, vás nepustia v rifliach a v športovej obuvi. Do Francúzskej reštaurácie nemôžu hostia v krátkych nohaviciach.  „Robíme to aj za cenu toho, že o zákazníka a tržbu prídeme, ale chceme, aby to malo úroveň a to nám zase priláka iných hostí, pretože v teplákoch vás pustia do každej reštaurácie,“ vysvetľuje riaditeľka.

 

Miloslava Fialová, riaditeľka hotela Alexandria.  Foto - autorka

 

 

Slávny nočný klub

Napokon hotel, ktorý postavil v roku 1939 Alexander Lozovský, jedna z najvýznamnejších osobností českého a slovenského stavebníctva 30. a 40. rokov minulého storočia, tým bol známy vždy. Pred pádom komunizmu sa tu stáli rady do nočného klubu a  muži si požičiavali saká, aby ich vpustili dnu.

„Sama som to zažila. Mala som 18 rokov, keď som do nočného klubu chodila tancovať.  Najprv so spolužiakmi, potom s manželom. Vtedy ľudia nemali toľko príležitosti na zábavu či cestovanie, tak chodili viac chodili do spoločnosti. Teraz k nám v sobotu večer prídu tancovať, hoci možností ako stráviť večer je už veľa. O to viac nás to teší,“ hovorí nám riaditeľka Fialová v nočnom klube, zariadenom v štýle 30. rokov s fotografiami filmových hviezd na stenách.

Elegantný hotel v Luhačoviciach, ktoré sú štvrtými najnavštevovanejšími kúpeľmi v Česku, má ročne asi 7000 tisíc hostí, hlavne Čechov, Rakúšanov či Izraelčanov. Na víkendové pobyty chodia najmä Slováci. Do najnavštevovanejších kúpeľov na Morave s 300-ročnou tradíciou ich príde asi tisícka za rok. Z Bratislavy je to pre nich atraktívna vzdialenosť – len dve hodiny autom. 

.

Nočný klub v hoteli. Foto - lazneluhacovice.cz

 

(Obsah vznikol v spolupráci s hotelom Alexandria)

 

Prečítajte si aj Iba dve hodiny od Bratislavy máme tri európske unikáty