Milena, inteligentná a slušná žena, žije s dvoma dcérami, 19-ročnou Michelou a 15-ročnou Aishou v starom rodinnom dome v Gemerskej Polome v okrese Rožňava. Otec rodiny pracoval v Nemecku ako pomocný murár, no žiaľ, dostal zápal pľúc a zomrel. Milena nemala peniaze na prevoz jeho tela na Slovensko a dodnes nevie, kde je pochovaný.

Hoci sa veľmi snaží zamestnať sa, momentálne nepracuje, pretože v gemerskom prostredí práce niet. Mesačný príjem rodiny predstavuje v súčasnosti 270 eur.

Ženy ženám - osamelým matkám

Milena je jednou z 10 žien, ktorým sa rozhodli pomôcť iné ženy, aby mamy neprišli o svoje deti.  Milena ich má dve, Mária 5 maloletých, Diana má 8-ročného syna, Lucia i Lenka majú po 3 deťoch. Zuzka má dve deti, Daniela jedno. Oľga vychováva 2 synov.

Aďka, ktorá vyrastala v detskom domove, sa stará o štyri deti troch otcov, ktorí ich opustili. A stará mama Ľubka má 64 rokov a vychováva svoje 3 vnúčatá, ktorých rodičia sú drogovo závislí.

Wild wild woman od Jany Brisudovej.   Foto Foto ŽENY ŽENÁM - Barbora Podola, Matej Fabiánek

Pomôcť im sa rozhodlo 12 významných slovenských umelkýň, ktoré darovali svoje diela do dražby. Iniciatíva ŽENY ŽENÁM vo svojom druhom ročníku organizuje elektronickú aukciu, ktorá na portáli ĽudiaĽuďom.sk prebieha od 28. novembra do 10. decembra 2023.

Prezidentka Čaputová: Sú to hrdinky  

Nad projektom prevzala záštitu prezidentka Zuzana Čaputová. „Ako prvé mi napadne slovo „hrdinky“. Mnohé z nich dokázali nájsť obdivuhodnú silu, aby odišli od násilníka, neraz v neľahkej finančnej situácii a bez podpory širšej rodiny. Robia nemožné, aby pre seba a svoje deti vytvorili bezpečný a láskavý domov. Veľmi ma preto teší, že vďaka neziskovým organizáciám ĽUDIA ĽUĎOM a Úsmev ako dar vznikol unikátny dobročinný projekt ŽENY ŽENÁM.“

Prezidentka vzdala úctu aj autorkám diel. „Chcem sa poďakovať aj umelkyniam, ktoré darovali kus svojho talentu a srdca, aby týmto mamám pomohli vytvárať pre svoje rodiny stabilný domov. Vaše diela sú nádherné. Sála z nich krehkosť a súčasne sila žien a ich spojenectva,“ dodala vo svojom vyjadrení.

Madona od Doroty Sadovskej.  Foto ŽENY ŽENÁM - Barbora Podola, Matej Fabiánek

Druhý ročník iniciatívy ŽENY ŽENÁM naštartovala osobná skúsenosť fotografky Jany Lišky. Pri tvorbe videí pre Úsmev ako dar sa v sociálnych bytoch stretla so ženami, ktorým hrozilo odobratie detí kvôli nepriaznivej finančnej situácii.

Krajšie Vianoce

„Po týchto silných stretnutiach som sa rozhodla osloviť Janu Brisudovú, Helenu Tomkovú a Romanu Winkler. Spoločne sme pripravili pokračovanie projektu ŽENY ŽENÁM s úmyslom upozorniť na ťažké životné príbehy mám a ich detí. Neskôr sa k nám pridala aj grafická dizajnérka Mikina Dimunová,“ objasnila Jana Liška.

Na slávnostnej vernisáži bol o diela veľký záujem, preto Jana Brisudová, spoluzakladateľka iniciatívy ŽENY ŽENÁM dúfa, že milovníci slovenského umenia budú štedrí a diela sa podarí vydražiť za čo najvyššie sumy. „Aby matky a ich deti mali tento rok krajšie Vianoce,“ dodala.

Foto ŽENY ŽENÁM - Barbora Podola, Matej Fabiánek

Umelkyne spolupracujúce na projekte ŽENY ŽENÁM: ALENA ADAMÍKOVÁ, ALEXANDRA BARTH, JANA BRISUDOVÁ, KRISTÍNA MESÁROŠOVÁ, MONIKA PASCOE MIKYŠKOVÁ, JULIANA MRVOVÁ, MIRA PODMANICKÁ, DOROTA SADOVSKÁ, IVANA ŠÁTEKOVÁ, KRISTÍNA ŠPANIHELOVÁ, MÁRIA ŠVARBOVÁ, LUCIA TALLOVÁ