VARŠAVA. Tisíce Poliakov, najmä však žien, pochodovali včera metropolou Varšava a ďalšími poľskými mestami, aby žiadali rozšírenie svojich reprodukčných práv a protestovali proti diskriminácii zo strany konzervatívnej vlády krajiny.

Včerajšie pochody sa konali pri príležitosti prvého výročia mohutných demonštrácií žien odetých do čiernych šiat, vďaka ktorým poľská vláda upustila od svojho zámeru presadiť zákon o úplnom zákaze interrupcií.

 

Protest žien v Poľsku.  Foto - TASR/AP 

 

Účastníci a účastníčky dnešného podujatia uviedli, že napriek vlaňajšiemu víťazstvu sa ich boj zďaleka neskončil. Interrupcie totiž ostali v Poľsku naďalej takmer vo všetkých prípadoch protizákonné.

Vládu premiérky Beaty Szydlovej obvinili z prijímania ďalších opatrení škodlivých pre ženy. "Beata, ženy zvrhnú tvoju vládu," znelo z úst prítomných. Organizátori protestov taktiež zbierali podpisy pod petíciu za zmiernenie zákona o interrupciách.

 

Prečítajte si aj Legendárnu herečku Krystynu Jandu v minulosti potrat zachránil pred smrťou. Podľa nového zákona by ju za to zavreli