Odsťahovať sa z mesta na dedinu, nič nekupovať, nechodiť do práce, byť úplne sebestačný. Pre mnohých z nás, ktorí žijeme v meste je žiť takýto život nepredstaviteľné. A pre mnohých je práve toto predstava o zero waste živote – spôsobe života, pri ktorom netvoríme žiaden odpad.

Ale to vôbec nie je tak.

Žiť tak, aby ste netvorili odpad môžete aj vo veľkom meste – aj v New Yorku ako to robí Lauren Singer, aj v San Franciscu ako to robí Bea Johnson, alebo v Bratislave – ako sa to do veľkej miery snažíme mnohí z nás.

Ale ako sa to dá? Veď sa to nedá! Ale dá! Ako prvé si nesmiete dať príliš veľké ambície, tak ako aj pri chudnutí (že schudnete 10 kíl a ste nervózni, že ste schudli iba 2. Dajte si cieľ, že schudnete 2 a budete oveľa šťastnejší a postupne posúvajte hranice ďalej a ďalej).

Ako to teda dosiahnuť? Sú základné 4 princípy, ktoré pri takomto životnom štýle platia refuse-reuse-recycle-rot:

  1. Refuse (odmietajte) - v praxi to znamená, že nenakupujte nové veci, ktoré nepotrebujete. Vedeli ste napríklad, že každý z nás nosí iba 20% svojho oblečenia? 80% oblečenia je takzvaných „pre prípad, že...schudnem, priberiem, pôjdem na svadbu, pôjdem tam, možno sa mi to ešte zíde...“ nezíde. Kľudne sa zbavte 80% oblečenia a budete nosiť s radosťou všetko čo máte v skrini. Ďalším krokom pri refuse je nekupovať balené veci - najmä potraviny. Ako sa to napríklad už dá aj v Prahe v obchode Bez obalu, alebo na Slovensku on-line v obchodíku Bez odpadu.sk. Kúpte si pár vrecúšok, keď pôjdete na nákup zeleniny a ovocia. Ja to robím bežne aj pri nákupe v obchode a teta pri pokladni sa poteší, že : „zachraňujeme planétu“. To isté platí aj pri kozmetike, kúpte si radšej nebalenú kozmetiku, alebo takú, ktorá je balená v kompostovateľných obaloch. Ako napríklad slovenské značky Ponio a Mylo. Pre všetkých, ktorí sa radi odhodlajú na DYI produkty, veľmi jednoduché je vyrobiť si zubnú pastu, špirálu, alebo líčka (napr. z kakaového prášku!).


  2. Reuse (používajte veci znovu a znovu) - platí to rovnako vo všetkom, ako aj v prípade refuse. Ak máte možnosť (a to máte vždy) kúpte si radšej second hand veci - oblečenie, nábytok, telefón...čokoľvek. Okrem obuvi, tú si napríklad ja kupujem vždy novú. Ale nakupujem naozaj málo. V kuchyni používajte na skladovanie sklenené fľaše alebo vrecúška - tak máte najlepší prehľad čo v kuchyni máte, kde si budete opakovane dávať potraviny, ktoré si kúpite. Akúkoľvek párty môžete zorganizovať bez jednorazových tanierov, príborov, servítok a plastových slamiek. Pred odchodom do obchodu si vždy pozrite čo doma máte a urobte si podľa toho zoznam vecí, ktoré potrebujete kúpiť. A robte radšej niekoľko malých nákupov, ako jeden veľký. Vznikne vám tak oveľa menej odpadu z potravín. Pri cestovaní používajte svoju vlastnú fľašu a obaly na jedlo. Tak za sebou nenecháte kopu odpadkov na každom odpočívadle.

  3. Recycle (trieďte odpad/recyklujte) – vieme, že papier, plasty, sklo sa dajú recyklovať. Ak máte možnosť používajte vratné obaly, ak nie, tak poctivo trieďte a pomôžte si pri tom aj aplikáciou.

  4. Rot (nechajte rozložiť) – veľký bonus pre vašu domácnosť – DOMÁCE KOMPOSTOVANIE! 50% odpadu z domácnosti zredukujete kompostovaním. Nemusíte mať záhradu, kompostovať môžete celý rok u vás doma. A budete mať skvelé živiny pre vaše rastliny, nemusíte zo záhradníctva nosiť ťažké vrecia s kompostom.




 

Ako prízvukujú aj Bea a aj Lauren a povedal to aj na Zero Waste minifestivale v Prahe Peter Hanzel z Bez obalu – začnite malými zmenami a postupne sa dostanete ďalej a ďalej. Budete si okolo seba všímať ľudí, ktorí to tak nerobia a postupne nebudete tomu už rozumieť prečo svoje návyky ešte stále nezmenili. Týchto ľudí je dôležité inšpirovať, nie poučovať, že robia niečo zle alebo inak. Skúste to. Naozaj to nie je ťažké. Keď sa to darí mne, určite sa to podarí aj každému z vás.

 

Prečítajte si aj Na výlet bez odpadov