Tie Američanky to proste vedia. Nie pred menej významným publikom než sú najznámejšia mená šoubiznisu vezmú do ruky sošku Oscara a z pódia určenému len pre vyvolených v čierno-bielej večernej róbe vykričia, že ženy majú mať rovnaké platy ako muži. Hlavne tie staršie, prehliadané a menej platené, dovysvetľuje Patriacia Arquetteová, ocenená zlatou soškou za vedľajšiu úlohu.

Z publika, ktoré ocení každý joke, sa potom s celým šarmom predvedie Meryl Streepová v úlohe nadšeného futbalového fanúšika a prejav z pódia nahlas podporí. Aj potom, čo sa najsledovanejšia filmová šou skončí, debata pokračuje.

A to štýlovo. Najprv nižšie platy žien otrepe o hlavu svojim bossom americká bojovníčka wrestlingu a neskôr sa témy chytí Hillary Clintonová pred ženami v IT na konferencii v Silicon Valley. Povie, že je načase, aby boli muži a ženy platení podľa svojich schopností a nie podľa pohlavia. Od Oscara po (nepotvrdenú) kandidátku na prezidentský úrad.

V rovnaký deň, keď zlatou soškou pri svojom rovnoprávnom prejave mávala Patricia Arquetteová, prebehla podobná debata na Slovensku v rádiu, ktoré baví baviť nás. Dvojica moderátorov si uťahovala z prieskumu, podľa ktorého zarábajú ženatí muži viac ako tí slobodní, ale vydaté ženy zarábajú menej ako tie slobodné.

Nehovoriac o tom, že vydaté i slobodné zarábajú menej ako muži s manželkou či bez. Ďalej sa moderátorka nedostala, kolega jej ponosovanie stopol komentárom, že toto nie je feministické okienko.

Debata o rovnoprávnosti skončila rýchlo a chyba zrejme bola, že moderátorka nedržala sošku Oscara, čo v ten deň letelo. Inak ma však zakaždým prekvapí, že slovo feministka je v našom štátiku taká účinná nadávka. A mám dokonca nepotvrdené podozrenie, že viac ako mužov vystraší ženy.

Tak som pri šoférovaní rozmýšľala, čo nie je jasné na tom, že plat by sa mal dostávať za vzdelanie, skúsenosti, schopnosti a nie za rodinný stav alebo pohlavie. A prečo je vlastne feministka nadávka. Lebo to je inak povedané žena vzdelaná, ale škaredá, bez muža, ale lesba, a keď vidí chlapa, nabíja samopal. A vôbec, celá je čudná bez ohľadu na to, či hovorí k veci alebo od veci.

Viac času som na úvahu nemala, musela som sa sústrediť na parkovanie, aby mi zase nejaký muž nenadával, že cúvam ako žena.

Musím to celé ešte premyslieť, prečo u nás téma rovnakých platov pre mužov a ženy nefunguje tak štýlovo ako v tej Amerike. Rovnaká téma v rovnaký deň a také rozdielne reakcie. Asi to bude väčšia vzdialenosť, než tých vzdušných 9900 kilometrov, ktoré ležia medzi oscarovým Los Angeles a malou Bratislavou.