CANNES. Zlatú palmu - najvyššie ocenenie 70. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes získala v konkurencii 19 snímok v hlavnej súťaži satira švédskeho režiséra Rubena Östlunda The Square o európskom buržoáznom živote.

Film rozpráva o kurátorovi múzea Christianovi (hrá ho Claes Bang), ktorého výstavná inštalácia The Square vyzýva okoloidúcich k altruizmu. Keď však rešpektovaný otec dvoch detí zareaguje hlúpo na krádež svojho mobilného telefónu, je zatiahnutý do série zahanbujúcich situácií. Ruben Östlund je prvým švédskym režisérom, ktorý získal Zlatú palmu odkedy sa toto ocenenie v roku 1955 začalo udeľovať.

 

Ruben Östlund.  Foto -TASR/AP

 

Cena pre americkú režisérku

Nemecká herečka Diane Krugerová získala cenu za najlepší ženský herecký výkon za postavu ženy usilujúcej o pomstu za smrť svojho muža a syna pri bombovom útoku. Triler Aus dem Nichts (v angličtine In the Fade) režírovať nemecký režisér tureckého pôvodu Fatih Akin, ktorého rodičia prišli do Nemecka ako imigranti. Ide o vôbec prvú filmovú postavu, ktorú Krugerová nahovorila v rodnej nemčine.

 

Herečka Diane Kruger.   Foto - TASR/AP

 

Portoričan Joaquin Phoenix získal cenu za najlepší mužský herecký výkon za svoju postavu vojnového veterána v dráme škótskej režisérky Lynne Ramsayovej You Were Never Really Here. Adaptácia novely Jonathana Amesa rozpráva o dvojici veteránov, ktorí sa pokúšajú dostať mladé dievča z rúk obchodníkov so sexom.

Americká režisérka Sofia Coppola prevzala na filmovom festivale v Cannes včera večer cenu za najlepšiu réžiu za svoj film The Bequiled (Oklamaný), remake svojej drámy z americkej občianskej vojny z roku 1971. Historický film je adaptáciou knihy Thomasa Cullinana. Colin Farell tu hrá zraneného vojaka Únie, ktorý očaruje školopovinné dievčatá Konfederácie, zdráhajúce sa mu pomôcť. Ženské úlohy stvárnili Kirsten Dunstová, Elle Fanningová a Nicole Kidmanová.

 

Americká režisérka Sofia Coppola.   Foto - TASR/AP

 

Ruský režisér ako prekvapenie

Porota dnes udelila dve namiesto jednej ceny za najlepší scenár, a to snímke gréckeho režiséra Jorgosa Lanthimosa  The Killing of a Sacred Deer (s Collinom Farrelom a Nicole Kidmanovou v hlavných úlohách) a taktiež filmu škótskej režisérky Lynne Ramsayovej You Were Never Really Here, ktorá bola aj autorkou jeho scenára.

Predseda poroty Pedro Almodóvar oznámil ako "prvé prekvapenie" večera, že cenu poroty získal ruský režisér Andrej Zvjagincev za film Neľjubov uvádzaný na festivale pod anglickým názvom Loveless. Je to dráma o rozvádzajúcej sa dvojici, ktorá sa musí spojiť po zmiznutí syna, ktorý ušiel po ich ostrom konflikte.

Francúzske dráma o AIDS 120 Battements par Minute" (120 úderov za minútu) režiséra Robina Campilla si odnieslo cenu Grand Prix. Toto ocenenie udeľuje porota filmu, ktorý považuje za pôsobivý, ale neušla sa mu Zlatá palma.

 

Nicole Kidman a Collin Farrel.   Foto - TASR/AP

 

Smith ako Kidman

Porota tiež udelila osobitnú cenu pri príležitosti 70. jubilea filmového festivalu v Cannes, a to herečke Nicole Kidmanovej.  Tá sa na slávnostnom večeri na francúzskej Riviére síce nezúčastnila, ale poslala tam videoposolstva z amerického Nashville, v ktorom uviedla, že je "absolútne zlomená" zo svojej neúčasti.

Člen poroty, herec Will Smith situáciu využil a predstieral, že je Kidmanová. Naznačoval plač a v kostrbatej francúzštine hovoril "ďakujem vám dámy a páni", informovala tlačová agentúra AP.

 

Will Smith.   Foto - TASR/AP

.

Prečítajte si aj Oskarová herečka v Cannes pripomenula, že filmy robí málo žien