V nedeľu ráno celé generácie detí vstávali, aby ich zobudila Paťa a strapatý Kuko slávnou vetou: Tajomstvo aj prekvapenie, občas malé poučenie, smiech a dobrú náladu, všetkým dobrú zábavu.  Patrícia Jarjabková robila reláciu Od Kuka do Kuka 16 rokov.

 

 

„Na rozdiel od súčasných programov pre deti bol Kuko jedinečný v tom, že to nebola relácia o informáciách. Dnešné deti sú zasypané informáciami, ale nikto im nehovorí o vzťahoch, ako sa správať ku kamarátom v škole, ako byť slušné. Toto dnes chýba,“ hovorí Patrícia Garajová Jarjabková.

 

 

Dnes vyrába RTVS pre deti a mládež len tri programy ročne, Česká televízia až 52 programov. „Česká televízia je pre mňa vzorom. Postupne si toho detského špuntíka posúva od programu k programu, aby vychovala človeka, ktorý má rád kultúru a raz toto odovzdá aj spoločnosti. Je to investícia na dlho, a kto si trúfne vyhodiť tak veľa peňazí na program pre deti,“ hovorí Garajová Jarjabková.

 

 

Známa tvár z obrazovky musela vo svojom živote urobiť tri veľmi ťažké rozhodnutia. Prvé prišlo tri roky po narodení dcéry Michaly.  „Moja sestra mi od jej narodenia vždy vravela, že to dieťa je postihnuté a ja som sa za to na ňu hnevala. Potom to prišlo. Neurológ mi to potvrdil natvrdo: Mentálna retardácia stredného stupňa, nedá sa to vyliečiť,“ spomína si Jarjabková.

 

 

Vtedy musela urobiť prvé ťažké rozhodnutie. Ostane pracovať alebo ostane doma a bude sa naplno venovať dcére? „Pomohla mi vtedy veľmi psychologička. Povedala mi: rob ďalej svoju robotu, ktorú miluješ a nos tú radosť z práce domov, a to dieťa bude šťastné. Neodišla som teda z profesie a dcéru som všade brala so sebou,“ hovorí s tým, že to nebolo vždy jednoduché a často prechádzala tým, či sa hanbiť či sa nehanbiť, keď dcéra dokázala niekoľkokrát položiť cudzím ľuďom rovnakú otázku.

 

 

Mama mentálne postihnutej dcéry začala veľa pracovať so zdravotne postihnutými ľuďmi. Ako dobrovoľníčka, členka predsedníctva Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím a garantka Dňa krivých zrkadiel, bola minulý rok nominovaná na Slovenku roka. „Na začiatku má človek možno pocit, že im pomôžete, ale oni pomáhajú vám tým, koľko vám spätne dajú lásky. Je to obrovské množstvo. Musíte pri nich spomaliť, zmäknúť a stanete sa lepšími, “ vysvetľuje Jarjabková.

 

 

Druhé ťažké rozhodnutie musela urobiť, keď si priznala, že jej prvý manžel je alkoholik a psychicky týra ju, aj ich dve deti. „Dlho som dúfala, že to nebudem musieť urobiť kvôli postihnutej dcére. Dúfala som, že on niečo spraví. Štyri roky som sa rozhodovala, ale nezlepšilo sa to. Naopak, začal nám robiť zle a všetci mi hovorili, že musím odísť do útulku pre týrané ženy. A ja som im opakovala, že nemôžem, aj preto, že som známa,“ hovorí. Nakoniec sa išla pozrieť, ako to tam vyzerá. Keď tam vstúpila a zbadala policajta, čo útulok chráni, prvý raz po dlhých týždňoch prestala plakať a upokojila sa.

 

 

„Bola som tam tri mesiace a stretla som sa tam so zaujímavými ženami. S niektorými sa stále stretávame,“ hovorí Jarjabková. Horšie ako dcéra túto situáciu zvládal Jarjabkovej syn, ktorý mal v tom čase 15 rokov a stratil v otcovi vzor. „Začal s rebéliou, bojoval s celým svetom a najviac so mnou. Vymýšľal si, bral peniaze. Až dnes si ako 29-ročný dokáže priznať, že robil zlé veci,“ hovorí.

 

 

Tretie odvážne rozhodnutie urobila Patrícia Jarjabková ako 55-ročná žena potom, čo ako dramaturgička ukončila so súkromnou televíziou spoluprácu na relácii o bývaní. „Keďže som s realitným trhom mala skúsenosti, povedala som si, že to skúsim ako realitná maklérka. Na začiatku to bolo ťažké, aj som si poplakala, keď som sa musela učiť právnické i ekonomické veci. Môj druhý manžel mi často hral zlého a zákerného klienta, aby som sa naučila reagovať,“ spomína. Dnes robí v realitách tretí rok.

 

 

Darí sa jej aj v súkromí, s druhým manželom žijú desať rokov a pribudla jej nevlastná dcéra, ktorá na jej predstavenia chodila ako dieťa a vždy ju obdivovala. „Manžela som presvedčila, aby sme začali tancovať. Všetko je v živote tak, ako má byť,“ hovorí Patrícia Garajová Jarjabková s energiou, ktorá je nákazlivá.   

 

 

Prečítajte si aj Zmenili sme Bulharku, ktorá má Bratislavu radšej ako Londýn