Vyrastala v dome na strednom Slovensku a v bratislavskom byte dlho nevydržala. Monika Šalingová-Klimentová sa preto s manželom presťahovala do domu v Stupave, kde sa im narodili dve deti. Žijú tam štyri roky. „Ešte aj nás pes sa potešil, keď sme sa presťahovali,“ smeje sa. 

 

 

Monika do domu patrí, lebo je len málo vecí, ktoré si na dome nevie urobiť sama. Vďačí za to rodičom, aj starým rodičom. Monika vie ušiť, čo potrebuje pre seba i svoje deti. „Moja mama mi nechcela ušiť také veci, aké sa páčili mne. Pre ňu to bolo buď prikrátke alebo príliš obtiahnuté. Tak ma vlastne prinútila, aby som si šila sama,“ hovorí Monika. Stará mama ju zase naučila štrikovať. "Cez sashe predávame háčkované, šité a pletené výrobky, a aj ponožky," hovorí. www.sashe.sk/klimentmon

 

 

Nielen mama a stará mama dali Monike do života dôležité zručnosti. Otec ju naučil ako renovovať, maľovať steny, narábať s priamočiarou pílkou. „Urobím aj dlažbu alebo obklad v kúpeľni a vyleštím podlahu,“ hovorí Monika. Manžel, ktorý sa praktické veci od otca nenaučil, musí občas zniesť, ako mu manželka do toho kafre. „Ale teší sa, že si vieme veľa vecí sami urobiť,“ hovorí Monika.

 

 

Starý otec ju zase naučil ako spracovávať drevo. „Než som za vami prišla, robila som staré rámy na fotografie, použila som techniku suchého štetca,“ vysvetľuje Monika. Vie si zrenovovať staré drevené výrobky (police, stoly, stoličky, rámy na fotografie), a najradšej ich ‚znovupoužiť‘ (resuse, čo je ešte šetrnejšie k prírode ako recyklovanie).

 

 

Je všestranná doma, ale aj v práci. Monika pracuje v treťom sektore. „Pracujem v medzinárodnej nadácii Habitat for Humanity, čo je podpora bývania pre ľudí v núdzi na celom svete, my v Bratislave sme regionálna pobočka pre Európu, stredný východ a strednú Áziu, Afriku,“ opisuje. Organizácia robí monitoring, kde čo ľuďom k dôstojnému životu chýba, stavajú prístrešia, realizujú rekonštrukcie, renovácie,  ale aj vodné filtre či malé školenia na finančnú gramotnosť. „Skvalitňujeme život a dôstojnosť ľudí, mobilizujeme dobrovoľníkov, ale pomáha nám pri tom aj miestna komunita, a aj konkrétna rodina, pre ktorú sa projekt realizuje musí odpracovať určitý počet hodín, aby mali k výslednému produktu vzťah. Je to veľmi zmysluplná práca,“ hovorí Monika, ktorá aj tam pomáha, keď treba niečo urobiť zo sadrokartónu. A to je Monika asistentka, ktorá hlavne organizuje.

 

 

Monika je najvšestrannejšia žena, akú sme v zmenárni mali. Robí všetko tak, aby si ich domácnosť stačila a neprodukovala veci navyše. Čo urobí a nespotrebuje, vymení so susedmi. Keď vyrobí veľa detských výživ a sirup, predáva ich susedom alebo vymení za iné veci. „U nás v Stupave to funguje ako bárter. Za králiky dostanem cukety , za zemiaky napríklad sadeničky,“ dodáva Monika.

 

 

Vlasy: Erika Baráthová

Vizáž: Jozef Harhovský

Salón krásy: DNJ Beauty & Style

 

Pozrite si aj premenu: Zmenili sme ženu, ktorá sa nevedela odpútať od manžela