Päť rokov pracovala ako učiteľka a keď bol štrajk, prišla na námestie do Stupavy podporiť bývalých kolegov. Ale učiť by už nechcela. Viac ju napĺňa to, čo robí dnes. Soňa Tomeková pomáha ľuďom ako referentka sociálnych vecí, zdravotníctva a rodiny na miestnom úrade v Stupave.

 

 

Školu za miestny úrad vymenila v roku 2014, keď kolegyňa odchádzala na materskú dovolenku a ponúkla jej svoje miesto. Soňa ponuku prijala a neľutuje. „Toto je moja vysnívaná práca, v škole bolo super, deti som mala veľmi rada, ale tu je to veselšie, rôznorodejšie a pracujem naďalej s deťmi – hoci sa venujem smutnejším veciam ako sú záškoláci, týrané deti, riešim šikanu a podobne. Ale v škole som aj teraz každý týždeň,“ vysvetľuje.

 

 

Soňa Tomeková pomáha bez ohľadu na to, či pomoc potrebujú deti, dospelí alebo bezdomovci. Aj keď to nie je vždy jednoduché. „Museli sme ísť niektoré záležitosti vybaviť na dvor, pretože niektorých cítiť už spoza rohu, že prichádzajú,“ smeje sa Soňa Tomeková, ktorá s tým však problém nemá. Snaží sa hlavne pomôcť. 

 

 

Soňu Tomekovú sme menili v priamom prenose. Na pódiu Kultúrneho domu v Stupave na Ženskom dni. Kým jej farbili a strihali vlasy, hovorila o tom, že ľudia dnes pomáhať chcú. „Podelia sa, veď mnohí majú nadbytok vecí a tak ich ponúknu tým, čo nemajú.“ Keď naposledy vyhlasovala zbierku pre rodinu s malým dieťaťom dva balíky plienok si našla na okne. Nikdy sa nedozvedela, kto je darca.

 

 

Ľudia sa učia dávať, ale učia sa aj prijímať. „Hoci sú v ťažkostiach, mnohí za nami neprídu, a my im pritom vieme pomôcť. Najviac sa dozvieme od učiteliek, ktoré si to všimnú v škole, že dieťaťu čosi chýba,“ hovorí Soňa a upresňuje, že v Stupave žije asi 20 rodín, ktoré pomoc naozaj potrebujú. Opačný prípad zažila s bezdomovkyňou. „Keď som jej ponúkla tričko, odmietla ho so slovami, že to nie je jej štýl,“ smeje sa.

 

 

Myslí si, že deti by sa o charite mali učiť v škole . „Je dôležité ich učiť od malička, aby sa podelili, pomohli, aby mysleli na tých, čo majú menej alebo nemajú nič,“ hovorí Soňa a spomína na to, ako ju k tomu viedla jej mama.

 

 

Keď prijala pozvanie do zmenárne, manžel jej kázal, aby profesionálom nekafrala do roboty. Soňa Tomeková nekafrala a zo zmenárne odchádzala naozaj spokojná. „Všetkým chcem veľmi poďakovať, všetko som si užila. Od umývania vlasov, cez maľovanie a skúšanie šiat. Cítim sa skvelo, oddýchla som si,“ teší sa. Čo bude robiť o desať rokov nevie, ale v novom outfite vtipkuje, že by si trúfla kandidovať aj na primátorku Stupavy. Niekoľko rúk v plnej sále sa hneď zdvihne, že by jej dali svoj hlas.

 

 

Mrzí ju len, že sa toho už nedožila jej mama. „Bohužiaľ, pred týždňom zomrela, ale verím, že tam hore vidí, ako tá moja premena dobre dopadla,“ hovorí Soňa a smutne sa usmieva.

 

 

Po zmenárni vystúpi Soňa Tomeková na pódium ešte raz a ďakuje všetkým, ktorí si kúpili tombolu, aby pomohli deťom zo slabších rodín dostať sa do školy v prírode či na lyžiarsky. Zo Ženského dňa si odnáša finančnú zbierku na Stupavské srdce. 

 

 

Vlasy: Jana Miheľová

Vizáž: Klaudia Dovičovičová, Mary Kay

Oblieka: Módny salón MiraMarce

 

Prečítajte si aj Zmenili sme ženu na dedine, ktorá sa v meste cíti slobodnejšie