Komunitné centrum pre dospelých autistov bol manželovým vysnívaným projektom. „Bolo to jediné takéto centrum na Slovensku  a darilo sa mu, až kým neprišli nezhody so spoločníkom, ako centrum viesť a ako pristupovať k pacientom,“ hovorí Eva Marková. Jej manžel, ktorý vyštudoval špeciálnu pedagogiku, uprednostňoval arte a ergo terapie a ľudský prístup, spoločník skôr videl pacientov na lôžkach pod liekmi.  

 

 

Nezhody a problémy s financiami vysnívaný projekt ukončili a manžel založil alternatívne  centrum  s masážami. Začal sa preto viac venovať magickým technikám a obklopil sa ezoterickými predmetmi a  knihami.  „Začalo sa to s transformačnými seminármi matrix energetics v Nemecku a Maďarsku. Veľmi ho to vťahovalo a stále viac vzďaľovalo od reality,“ hovorí Eva Marková. Postupne sa prestal zaujímať o rodinu, o firmu, o platenie dvoch úverov, o domácnosť, o dcéry, o všetko.

 

 

„Spočiatku to vyzeralo zázračne, keď k ním prišla žena s barlami a odišla bez nich po svojich . Aj ja som na chvíľu začala veriť, že je to možné,“ hovorí Eva. Stále viac si však uvedomovala, že jej manžel sa mení na iného človeka. „Chodil po byte a mával rukami, rozprával o paralelných svetoch, stále viac bolo jasné, že mu to viac škodí ako pomáha,“ vraví Eva.  

 

 

Ona vytriezvela rýchlo. „Ľudia sú naivní, keď si myslia, že amulety, kryštály, kyvadlá či rôzne magické techniky a ezoterické predmety pomáhajú. Ak máte naozaj v sebe nejaký problém a ste nevyrovnaný, takéto veci vás  viac pomotajú a ublížia ako pomôžu,“ vraví. Ezoterikou popletení ľudia zakrývajú svoje veľké ego a nízke sebavedomie. Eva si myslí, že manžel od detstva trpel nedostatkom lásky a nemal dobré základy z rodiny, preto bolo pre neho ťažké prijať svoje zlyhania a takýto tlak neustál.

 

 

„Latentne dobrí ľudia zakrývajú svoju nevyrovnanú osobnosť a nechajú sa dobrovoľne oklamať. Veria, že ezoterika ich očistí, že nájdu zmierenie, väčšinou však nedokážu normálne fungovať a nevidia ako im to, do čoho sa zamotali, rozkladá osobnosť a škodí v živote,“  hovorí.

 

 

A osobnosť to mení rýchlo. Evin manžel začal chodiť na rôzne kurzy od ezoteriky až po mágiu  od roku 2011. V marci  2014 predal byt, úspory detí a minul na seba a svoju novú partnerku 115-tisíc eur. Užíva si, ale výživné neplatí, o deťoch a nej hovoril, že nepatria do jeho nového sveta. Rodine a spoločníkom zanechal po sebe dlhy, ktoré tajil. Eva je dnes v rozvodovom konaní. 

 

 

To najhoršie prekonala a  snaží sa nanovo usporiadať svoj svet a svet svojich dvoch dcér. To prvé, čo urobila bolo, že vyhodila z bytu všetky ezoterické a magické predmety. Dnes život žije inak.  Pravidelne cvičí, zmenila stravu, pomáha sa s tým všetkým vyrovnať deťom a budúcnosť vidí pozitívne.

 

 

Opäť sa dokáže naplno venovať svojej PR agentúre, rozbehla medzinárodnú súťaž krásy pre ženy nad 35 rokov, ktorá už funguje v Česku. „Sú to veľmi zaujímavé príbehy žien, ktoré sa doteraz venovali rodine. Deti im už odrástli a majú potrebu realizovať sa,  niektoré začali podnikať, pretože majú svoje vlastné sny a ambície. Momentálne s tímom pripravujem rozšírenie tohto projektu,“ dodáva Eva.

 

 

Celý čas, čo je s nami Eva Marková v zmenárni, je pri nej jej malá dcéra Lili. „Občas jej otec chýba. Vytvorili sme si  veľmi pekný vzťah a snažíme sa všetko robiť spolu,“ hovorí Eva. Staršia dcéra študuje v Nemecku a o tom čo sa stalo odmieta rozprávať.  

 

Vlasy: Lukáš Bielka

Vizáž: Jozef Harhovský

Kadernícky salón: DNJ Beauty & Style

 

Prečítajte si aj Zmenili sme ženu, ktorá sa nevedela odpútať od manžela