Je to silný príbeh rozvedenej mamy dvoch synov, z ktorých jeden je autista. Ona sama je celý život na invalidnom dôchodku, po detskej obrne a rakovine prsníka.

 

 

Soňa Krammerová bola na polovičnom invalidnom dôchodku po detskej obrne. Pracovala v chránených dielňach. „Hlavne ako administratívna sila. Najviac sa mi asi páčilo v občianskom združení, kde som pracovala s postihnutou mládežou, to bolo príjemné,“ spomína. Keď odišla na materskú dovolenku, prestali jej platiť a musela sa súdiť.

 

 

Problémy nemala len so sebou, ale aj so svojím starším synom. Dvanásť rokov s ním chodila po lekároch, aby zistili viac o jeho nešpecifických poruchách správania. Umiestnili ho aj do výchovného zariadenia, kde veľmi trpel prostredím. Trvalo 12 rokov, než náhodou lekári prišli na to, že jej syn je autista a má Aspergerov syndróm.

 

 

Je inteligentný, ale emocionálne zatrpknutý. „Je citovo veľmi chladný, nemôžete ho objať, pritúliť si ho, vie byť veľmi agresívny len keď ide o to, čo budeme mať na večeru,“ hovorí Soňa a má radosť, že dnes syn študuje na strednej škole a bude z neho mechanik počítačových sietí.

 

 

Soni v roku 2007 zistili rakovinu prsníka. „Vlastne mi život zachránil môj mladší syn, ktorý mal osem rokov. Spal pri mne v posteli a náhodou ma kopol do prsníka. Vtedy som zbadala, že tam mám hrčku. Vďaka tomu, že som hneď vyhľadala lekára, bola liečba úspešná. Bol to rýchlorastúci karcinóm,“ hovorí Soňa. Keď jej to oznámili, zažila šok a myslela na svojich dvoch synov. Otec sa o nich nezaujíma, vyzdravieť musela hlavne kvôli nim. Prešla 30 ožarovaniami, ale pomohlo to.

 

 

V núdzi jej pomohol Dobrý anjel. „Našla som si ich na internete a dodnes nám pomáhajú prežiť,“ hovorí Soňa. Ako invalidná dôchodkyňa dostáva mesačne 300 eur. Keďže otec na deti neplatí, vypláca jej štát náhradné výživné vo výške 109 eur. Ak by k tomu nemala 120 eur od Dobrého anjela, nevie ako by vyžila. „Už tak je to ťažké, keď máte dvoch dospievajúcich synov, ktorí chcú mobily a vodičáky,“ hovorí.

 

 

Vodičský preukaz nedávno dostal jej starší syn. Krátko na to zrazil ženu. Žena je po štyroch operáciách a Soninho syna čaká súd.

 

 

Keď Soňa Krammerová odchádzala zo salónu, stále sa usmievala. Čakal na ňu jej mladší syn a chlapsky mamu pochválil. Chlapsky znamená, že veľa nepovedal. Len sa usmieval a prikyvoval, že má celkom novú mamu. Novú mamu so starými starosťami.    

 

Pozrite si premenu aj na videu Jany Maťkovej